W dzisiejszych czasach bardzo trudno wyobrazić sobie naukę bez pomocy komputera, dlatego też tym bardziej warto postawić na wysokiej jakości sprzęt, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jakimi parametrami użytkowymi wyróżniają się wysokiej klasy laptopy dla uczniów.
Najważniejsze cechy dobrego laptopa do nauki
Do zajęć lekcyjnych w zupełności wystarczą laptopy do 2000 zł. Warto jednak postawić na nieco droższe modele, dzięki którym nasze pociechy będą mogły nie tylko się uczyć, ale również nieco odprężyć podczas przerwy. Małe dzieci coraz częściej zajmują się programowaniem, obróbką grafiki i filmów, dlatego też mocniejszy sprzęt znacząco ułatwi im poszerzanie swoich zainteresowań. Najważniejszymi parametrami dobrego laptopa jest przede wszystkim mocna karta graficzna i procesor. Godne polecenia są przede wszystkim takie laptopy, które w razie potrzeby będzie można rozbudować o nowe elementy. Niestety w tanich laptopach rzadko kiedy można dokupić dodatkową pamięć RAM albo wymienić dysk twardy na nowy.
Jaka karta graficzna do nauki?
Do zadań szkolnych w zupełności wystarczą karty zintegrowane z procesorem. Godne polecenia są niezawodne układy Intel HD Graphics albo nowoczesne laptopy z podzespołami AMD Ryzen, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Osoby, które mają nieco więcej pieniędzy do wydania, mogą oczywiście postawić na dedykowane karty graficzne. Najlepszym wyborem są laptopy dla uczniów wyposażone w nowe kraty graficzne marki Nvidia (Geforce) albo AMD (Radeon). Osoby, które nie znają się na kartach graficznych, mogą oczywiście zawsze skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawców.
Jaki procesor wybrać?
Dla większości osób najtrudniejszym zadaniem jest wybranie odpowiedniego procesora. Jest to element, który pełni funkcję serca w każdym sprzęcie komputerowym. Do nauki w zupełności wystarczy procesor z tzw. niższej półki. Mowa tutaj między innymi o procesorach dwurdzeniowych o dość niskim taktowaniu. Laptopy dla uczniów wystarczą do przeglądania Internetu i uruchamiania podstawowych aplikacji. Wybrać można na przykład procesor Intel Pentium albo starsze wersje Intel Core i3. Jeżeli laptop do nauki ma służyć również do innych zadań, to warto postawić na zdecydowanie mocniejszy procesor. Standardem w obecnych czasach są komputery przenośne wyposażone w procesory Intel Core siódmej lub ósmej generacji. Najlepszymi parametrami użytkowymi, może pochwalić się procesor w wersji i5 lub nawet i7. Aby wybrać porządny procesor warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość rdzeni, ale również na częstotliwość taktowania procesora.
Jaki dysk twardy?
Kolejnym podzespołem na który należy zwrócić uwagę jest oczywiście dysk twardy. W dzisiejszych czasach królują dyski SSD, które w przypadku komputerów przenośnych sprawdzą się najlepiej. Do przechowywania dużej ilości danych zdecydowanie lepiej sprawdzą się popularne dyski HDD. Ich największym atutem jest nie tylko duża pojemność, ale również bardzo atrakcyjna cena. Specjaliści zalecają instalację systemu operacyjnego i najpopularniejszych programów komputerowych na dysku SSD. W dużej mierze to właśnie dzięki tym dyskom, wszystkie aplikacje działać będą bardzo szybko. Nowością na rynku są dyski hybrydowe, które najprościej rzecz mówiąc łączą największe zalety dysków twardych HDD i SSD. Ciekawą propozycją mogą okazać się również dyski zewnętrze, dzięki którym szybko można poszerzyć wolną przestrzeń do zagospodarowania.