Choć telefony komórkowe stały się już stałym elementem naszego życia i używamy ich dosłownie codziennie do ogromnej ilości rzeczy i zadań, to jednak nie oznacza to wcale tego, że każdy może sobie bez problemu pozwolić na zupełnie nowy egzemplarz. Powoduje to, że wiele osób sięga po modele z drugiej ręki. A to niestety wiąże się z ryzykiem nabycia telefonu kradzionego. Jak uchronić się przed takim ryzykiem, czyli jak sprawdzić czy telefon jest kradziony?
Skąd takie ryzyko?
Zanim jednak przejdzie się konkretnie do tego, w jaki sposób rozpoznać to, czy dany telefon został skradziony, najpierw warto sobie zadać pytanie, dlaczego w ogóle warto to sprawdzać? Co sprawia, że to właśnie telefony są tak mocno narażone na kradzież, a nie np. telewizory?
Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście to, że telefony są po pierwsze bardzo małe, a po drugie bardzo drogie. Sprawia to, że wielu złodziei bardzo łakomie patrzy na te urządzenia. Efektem tego jest to, że duża ilość modeli z drugiej ręki to telefony kradzione.
Co powinno zaniepokoić nabywcę?
Z racji tego, że rynek wtórny jest zawsze ryzykiem jeśli chodzi o jakość, lecz przede wszystkim legalność oferowanych na nim telefonów, warto wiedzieć, co przede wszystkim powinno zwrócić dużą czujność w przypadku kupowania danego egzemplarza. Co trzeba mieć na uwadze i czemu przede wszystkim trzeba się przyjrzeć?
Najważniejszą sprawą podczas kupowania używanego telefonu jest to, aby zwrócić dużą uwagę na jego cenę. Zbyt niska powinna być jasnym sygnałem, że sprzedawca podejrzanie tanio i szybko chce sprzedać posiadany przez siebie telefon. Kolejną przesłanką, że ma się do czynienia z telefonem kradzionym, jest sprzedawanie go bez pudełka, dokumentów i żadnych akcesoriów. Zwykle takie rzeczy się przechowuje i sprzedaje kompletny zestaw.
Jak sprawdzić legalność danego telefonu?
Jeśli jednak żadna z powyższych spraw nie wzbudziła specjalnie dużych wątpliwości i nadal chce się nabyć dany telefon, warto sprawdzić kolejną rzecz, czyli numer IMEI telefonu.
Numer IMEI, to numer identyfikacyjny, który podobnie jak pesel u człowieka, jest całkowicie unikalny i przypisany tylko do jednego telefony. Numer ten składa się z 15 cyfr i umieszczony jest na obudowie telefonu oraz na jego opakowaniu. Dobrze jest przed zakupem sprawdzić, czy dany IMEI nie został wprowadzony do policyjnej bazy danych skradzionych telefonów.
Jeszcze łatwiej wygląda to w sytuacji, gdy chce się nabyć telefon firmy Apple. W tym wypadku firma ta posiada swoją własną bazę danych wszystkich zarejestrowanych urządzeń. Pozwala to sprawdzić, czy dany telefon jest np. nowy, czy też używany, lecz również czy nie jest kradziony. Jedyne co trzeba zrobić to wprowadzić na stronie Apple numer seryjny telefonu i otrzyma się wynik co do jego przeszłości i aktualnej sytuacji.
Dlaczego warto o to zadbać?
Z jakiego w ogóle powodu warto zadbać o to, aby nie nabyć telefonu skradzionego? Co może nam grozić i jakie mogą z tym się wiązać konsekwencje?
Jak się okazuje, niewiele osób tym wie, lecz zakup skradzionych przedmiotów jest przestępstwem, które może wiązać się nawet z więzieniem od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Oczywiście może to być także grzywna, a w najgorszym wypadku stracimy po prostu telefon, nie odzyskując wydanych na niego pieniędzy.
Podsumowanie
Sprawdzenie, czy dany telefon nie został skradziony, jest stosunkowo proste do zrealizowania. Warto więc podjąć się tego zadania, jeśli tylko dany model wzbudza nawet minimalne wątpliwości, ponieważ jak widać, konsekwencje nabycia skradzionego telefonu mogą być naprawdę bardzo przykre.