Strona główna
Gry
Tutaj jesteś

Dlaczego warto kupić konsole do gier?

20 kwietnia 2021 konsole do gier


Branża gier przynosi więcej zysku niż ta związana ze światem filmu. Nic dziwnego. Gry są przecież znakomitą rozrywką, która z roku na rok przyciąga kolejne osoby. Pod względem dbałości o detale i dopracowanej grafiki szczególnie zaskakują tytuły wydawane na konsole. W artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są te urządzenia i jakie mają zalety.

Co to są konsole do gier?

Sprzęty, o których tutaj mowa, to komputery zbudowane ze specjalnych podzespołów (m.in. karty graficznej i dysku twardego), oparte na zamkniętej architekturze. Użytkownicy nie mają możliwości ich rozbudowy, czyli np. zamontowania nowego procesora czy zwiększenia ilości pamięci RAM. Ważne jednak, że konsole nie służą tylko do grania. Stanowią także centrum multimedialne. Można w nich umieszczać płyty DVD oraz Blu-ray z filmami, oglądać zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości, a nawet słuchać muzyki z internetu. Najczęściej podłącza się je do telewizora za pomocą kabla HMDI.

Pierwsze konsole do gier

Dziś na rynku królują dwa urządzenia: PlayStation 5 oraz Xbox Series X. One właśnie są dowodem na to, jak zmieniła się technologia na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Okazuje się bowiem, że starsze sprzęty bardzo różniły się od tych konsol najnowszej generacji. Magnavox Odyssey to pierwsze urządzenie przeznaczone do grania, które pokazano w 1972 roku. Nie wyświetlało jednak kolorów, nie miało dźwięku. Składało się z czterdziestu diod oraz z takiej samej liczby tranzystorów. Lepsza i bardziej popularna była jednak kolejna konsola – Atari 2600. Zaskakiwała ośmiobitowym procesorem, pamięcią RAM wynoszącą 128 bajtów, rozdzielczością 160×102 i wymiennymi modułami, czyli tzw. kartridżami. Najlepiej sprzedającą się grą na tę konsolę był oczywiście słynny „Pac-Man”.

Zalety i wady konsol

Konsole do gier są łatwe w obsłudze. Wystarczy tylko podłączyć je do telewizora, aby cieszyć się z wirtualnej rozrywki. Sprzęt nie zawiesi się nagle jak komputer PC. Mamy pewność, gry będą chodzić płynnie. Co więcej, mając takie urządzenie, nie musimy siedzieć bardzo blisko ekranu. Nie popsujemy więc naszego wzroku. Zaletą konsoli jest także jej cena. Za ponad 1000 zł nabędziemy sprzęt bardzo dobrej jakości i marki. Kiedy już go wyjmiemy z pudełka, to dodatkowo możemy zamówić ciekawe i przydatne gadżety, np. słuchawki gamingowe, specjalne gitary i maty do tańczenia. Niestety, konsola ma także pewne wady. Należą do nich: ograniczona żywotność (z czasem będziemy zmuszeni zastąpić ją nowym modelem), zamknięty system (gra, którą stworzono dla jednej konsoli, nie zadziała na innej) oraz dość wysokie ceny gier (są one droższe niż te wydawane na PC z powodu tzw. opłat licencyjnych).

Mimo wymienionych powyżej wad, nowoczesne konsole do gier będą lepszym wyborem niż wydajne komputery PC, które używa się do wirtualnej zabawy. Na korzyść takich urządzeń przemawia także wygoda. Wystarczy rozsiąść się na kanapie z dala od dużego telewizora i z bezprzewodowym gamepadem w dłoni przenieść się do magicznej krainy.

Redakcja powermilk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat elektroniki, gier, smartfonów, internetu, komputerów oraz multimediów staje się jeszcze bardziej fascynujący i dostępny! Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do nowych technologii spotyka się z praktyczną wiedzą, tworząc inspirujące źródło informacji dla wszystkich entuzjastów cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są najbardziej oczekiwane premiery gier w nadchodzących miesiącach
Gry retro – dlaczego warto wrócić do klasyków z lat 80. i 90.
Jak wybrać idealną konsolę do gier dla początkujących

Jesteś zainteresowany reklamą?