Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Czyszczenie telefonu jako sposób na jego płynne działanie

11 maja 2021 czyszczenie telefonu


Smartfon jest pod pewnymi względami podobny do komputera: każda wizyta w sieci oraz zwykłe użytkowanie pozostawiają po sobie ślady na tym urządzeniu. W wielu przypadkach odinstalowywane aplikacje też nie są usuwane w 100%. Wszystko to sprawia, że wraz z biegiem czasu, urządzenie może tracić pierwotną płynność działania. A jak dodać do tego niepożądane programy – tzw. wirusy – które czasem ściągają się przy okazji odwiedzin niektórych stron lub instalowania z pozoru pewnych jakościowo aplikacji – smartfon może zacząć przysparzać kolejnych problemów.

Nie trzeba być specem, aby zapobiegać takich zdarzeniom

Trzeba pamiętać, że korzystając z telefonu, sami zapełniamy go różnymi plikami, jak zdjęcia, czy filmiki. Wiele z nich przybiera spore rozmiary. A obok nich znajduje się sporo z pozoru maleńkich pliczków – pozostałości odwiedzonych stron, ściągniętych plików pdf, o których szybko zapominamy itd. Jeśli jednak tych okruszków informacji uzbiera się sporo, one także zajmą dużo miejsca.

Warto co jakiś czas przeglądać pamięć swojego telefonu – zarówno tę wewnętrzną, jak i z karty pamięci. To, co niepotrzebne, lepiej usunąć. Przynajmniej niektóre zdjęcia i filmiki – jeśli są jeszcze potrzebne, np. do domowego archiwum – można umieścić w chmurze lub przegrać na komputer.

To jednak nie wszystko

Co z plikami niewidocznymi dla przeciętnego użytkownika?

Na urządzeniu nadal zostają ślady surfowania po sieci i użytkowania aplikacji wyświetlających reklamy. Do ich usunięcia warto użyć aplikacji czyszczących. Wskazane jest, aby używać ich co kilka dni. Wiele tego typu aplikacji samodzielnie przypomina co jakiś czas o potrzebie usuwania śmieci.

Czyszczenie telefonu nie wymaga więc żadnej specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności. Jedno, co musi zrobić użytkownik, to kliknąć w odpowiednie ikony i zainicjować proces czyszczenia. Często odzyskuje się przy tej okazji już nie Megabajty, a Gigabajty miejsca.

Aplikacje do czyszczenia – darmowe czy płatne?

Nie każdego stać na to, aby co roku wykupywać abonament na płatne aplikacje czyszczące. Jednak nie trzeba się tym specjalnie martwić. Czyszczenie telefonu przy pomocy darmowych aplikacji też jest wystarczające.

Tu liczy się przede wszystkim regularność czyszczenia.

Co jeszcze można zrobić dla swojego smartfona?

Zdarza się, że na e-mail lub SMSem dostajemy dziwne, wręcz podejrzane wiadomości z linkiem do kliknięcia – np. dotyczące paczki, której się nie spodziewamy. Przejście na wskazaną w wiadomości stronę powoduje czasem zainstalowanie niepożądanych programów. Nie muszą one zawsze przyczyniać się do kradzieży naszych danych, ale powodują niepożądane działania naszego urządzenia: spowolnienie, zawieszenia, czy samowolne wyłączanie się. Nie wszystkie programy czyszczące sobie z nimi od razu poradzą. Warto więc zwracać uwagę na to, w co się klika. W razie wątpliwości trzeba poprosić o pomoc to kogoś doświadczonego – choćby pracownika salonu swojego operatora.

Programy do czyszczenia smartfona powinny być od razu instalowane i regularnie używane. Dzięki temu telefon będzie zawsze w dobrej formie.

Redakcja powermilk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat elektroniki, gier, smartfonów, internetu, komputerów oraz multimediów staje się jeszcze bardziej fascynujący i dostępny! Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do nowych technologii spotyka się z praktyczną wiedzą, tworząc inspirujące źródło informacji dla wszystkich entuzjastów cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać tablet gamingowy
Jakie są różnice między telewizorami LED a OLED?
Jakie są najlepsze usługi streamingowe dostępne na telewizorze?

Jesteś zainteresowany reklamą?