Ogólnie przyjęło się, że dla osób starszych kupuje się tradycyjne telefony klawiaturowe, z wyraźnym wyświetlaczem i dużymi przyciskami. Powinny być one łatwe w użytkowaniu i posiadać intuicyjne menu. Czy to jednak oznacza, że smartfon nie ma szans, aby stać się właściwym telefonem także dla osoby w podeszłym wieku? Otóż, sporo zależy od konkretnego użytkownika oraz przygotowania telefonu do pracy.
Smartfon to już nie nowość
Ktoś może powiedzieć, że w pewnym wieku ma się prawo nie nadążać za nowościami. Tymczasem smartfony są obecne w naszym życiu już „dobrą chwilę” i trudno je uznać za nowość same w sobie. Nowe modele mają po prostu coraz lepsze parametry, ale ich działanie wciąż polega na tych samych zasadach.
Tymczasem typowe telefony dla seniorów – te z klawiaturą – są dzisiaj produkowane przez mniej znane firmy. Czy warto im ufać? O ile senior używa telefonu głównie do dzwonienia i czasem do wysyłania zwykłej wiadomości tekstowej, prosty telefon z klawiaturą może spełnić jego oczekiwania.
Jest jednak pewna grupa seniorów, którzy są ciekawi czegoś więcej – możliwości, jakie dają smartfony. Mogą wprawdzie uczyć się ich obsługi dłużej, ale uznają, że warto się wysilić.
Jak sprawić, aby smartfon stał się telefonem przyjaznym dla seniora?
Przede wszystkim nie można zostawiać seniora samego z nowym urządzeniem. Warto poprowadzić go choć przez podstawowe funkcje smartfona.
Na wyświetlaczu powinny się znaleźć ikony prowadzące do najważniejszych aplikacji służących do dzwonienia, odbierania i pisania wiadomości, kalendarza i zegarka z budzikiem.
Kiedy to wszystko stanie się już dla użytkownika jasne, można powoli przechodzić do innych funkcji.
Gdzie najlepiej kupić telefon dla seniora?
Dana osoba powinna móc sama obejrzeć konkretny telefon przed zakupem, aby stwierdzić, który model najlepiej jej odpowiada. Dlatego najlepiej dokonać takiego zakupu w sklepie stacjonarnym. Każdy może mieć nieco inne preferencje, stąd nie można mówić, że konkretny model będzie dla wszystkich seniorów najlepszy.
Telefony z fizyczną klawiaturą
Jeżeli brać pod uwagę tę grupę telefonów, to właśnie telefony dla seniorów są dzisiaj jedynymi nowymi modelami, które wciąż powstają. To doskonale odzwierciedla wciąż panujące przekonanie, że starsze osoby będą obstawać tylko przy tym, co wygląda choć trochę podobnie do niegdysiejszych telefonów stacjonarnych.
Tymczasem to smartfony mają coraz nowsze funkcje, które mogą ułatwić starszym osobom życie. Popatrzmy chociaż na wyświetlacz. W nawet najmniejszym smartfonie jest on większy, niż w typowym telefonie dla seniora. Dodatkowo można tu ustawić zdecydowanie większą czcionkę, co sprawia, że np. wiadomości pisane będą czytelniejsze.
Smartfony nie muszą być urządzeniami do wszystkiego – bo to często mnogość zastosowań przeraża seniorów. Tymczasem wiele osób z tej grupy wiekowej, poznawszy podstawową obsługę smartfona, zaczynają mniej lub bardziej samodzielnie poznawać jego kolejne możliwości.
Niech senior wybiera!
Warto zaprezentować seniorowi kilka różnych telefonów – zarówno z tradycyjną klawiaturą, jak i w typie smartfona. Niech sam wybierze ten, który wydaje mu się najwygodniejszy. Tu – podobnie jak w innych dziedzinach życia – chodzi o zwykły komfort.
Telefony stały się czymś oczywistym w naszej codzienności i trudno załatwić wiele rzeczy bez tego urządzenia. Dlatego seniorzy nie powinni być go pozbawieni, a wręcz przeciwnie. Wiele osób mieszka samotnie i nie spotyka się z bliskimi codziennie. Telefon staje się wtedy głównym sposobem komunikacji.