Skip to main content

Posty

Ten blog składa się z wielu rodzajów wpisów oraz cykli. Ta strona ma za zadanie ułatwić Czytelnikowi dostęp do interesujących go treści. Poniżej prezentuję linki do pewnych artykułów oznaczonych odpowiednią etykietą.
Blog powstał przede wszystkim z myślą o tworzeniu recenzji gier planszowych. Recenzje mają ułatwić czytelnikowi, czy gra się podoba. Staram się też dodawać sekcję Okiem Graczy, czyli opinie osób, które ze mną testowały dany tytuł.
Technologia pcha się wszędzie, nawet nie raz zastępując zwykłą planszówkę. Cyfrowe wersje planszówek recenzuję pod kategorią e-Planszówki.
Czasem poświęcam cały tydzień grom jednego wydawnictwa lub o określonej tematyce. Takie tygodnie są oznaczone jako Tydzień z….
Jeżeli ktoś chce tylko poznać esencję gry, nie chcąc przy tym czytać całej recenzji, powinien zaznajomić się artykułami typu Pierwsza Krew. Niektóre gry ogarniam ze znajomymi po raz pierwszy. Wiedziałem, że do nich nie
wrócę albo proces poznawania potrwa bardzo długo. Tak powstała potrzeba napisania krótkiej opinii o danej grze.
Jednak opinia o grze to mało, czasem człowiek chce wiedzieć jak gra wygląda. Dlatego powstała seria Wyjęte z pudełka. Początkowo był to opis wrażeń z wypakowywania gry, ale szybko zauważyłem, że jest to mało miarodajne. Zatem zacząłem przede wszystkim nagrywać rozpakowywanie danego tytułu.
Optymalizacja ułożenia elementów jest dość ważna w przypadku gier planszowych. Dzięki temu łatwo zarządzać przestrzenią i można szybciej rozpocząć rozgrywkę. W Porządek musi być! zaprezentowałem przykładowe zagospodarowanie elementami gry w konkretnych tytułach.
Również w swoich felietonach poruszam inne aspekty gier planszowych i tematy okołoplanszówkowe, np. slang planszówkowiczów, sylwetki gracza, czy teamplaying.
Być może to nie do końca czyste zagranie, ale jeżeli w recenzji konkurencji zauważę mało logiczne sformułowanie nie omieszkam o tym napisać w Argumentach nie do ogarnięcia.
Gry planszowe to także czas spędzany ze znajomymi. A to sprzyja różnego rodzaju zabawnym sytuacjom czy anegdotkom. Nie mogłem się oprzeć i zacząłem wykorzystywać ten materiał do tworzenia serii Humor przy planszy.
Konwenty, spotkania planszówkowe, imprezy z planszą w tle… tego jest dużo, więc nie wszędzie mogę być, ale jak już się pojawię, to zdam z tego relację.
Wyszukując różne informacje na temat gier planszowych można natknąć się na tytuły, które się zapowiadają ciekawie. Jeżeli coś mnie zainteresuje natychmiast opiszę daną pozycję w artykule typu Na tropie.
Rzeczy niezwiązane z grami, ale związane z funkcjonowaniem bloga lub informacjami na temat mojej osoby pojawiają się w Ogłoszeniach Parafialnych.

Napisałem, że blog składa się również z cykli. Co jakiś czas tworzę serię recenzji połączonych jakimś tematem lub mechaniką.
Wszystko zaczęło się od Nietypowych Gier Imprezowych. Zauważyłem, że część gier imprezowych ma nowatorską mechanikę, więc postanowiłem zrobić cykl sześciu recenzji. Tytuły prezentowałem od najmniej do najbardziej oryginalnej mechaniki zestawiając później wszystkie dane w tabelce.
Jedną z moich ulubionych gier jest Neuroshima Hex! dlatego poświęciłem tej produkcji cały miesiąc tworząc serię dziesięciu artykułów prezentujących dodatki oraz cyfrową wersję gry. Zatem logiczne, że ten cykl nazwałem Miesiąc z Neuroshimą Hex!.
Sporo gier jest stworzonych tylko i wyłącznie dla dwóch osób. Przez moje ręce przewinęło się wiele takich tytułów, więc postanowiłem je opisach w cyklu Gry dla Dwóch.
W czasie tworzenia wyżej wspomnianego cyklu zauważyłem, że zbliża się pół roku mojej działalności blogowej. Zatem półrocznicę uczciłem serią spontanicznych artykułów, którą zatytułowałem Pół roku z blogiem.
Planszówki się zmieniają, to już nie jest tylko plansza. Wiele tytułów jako główny element rozgrywki ma karty. Dlatego powstał cykl Gry karciane, który przedstawia właśnie takie produkcje.
Jak byłem mały to chciałem zostać piratem, dlatego powstał Cykl Piracki, czyli recenzje gier z czarną banderą w tle.
Za mój najbardziej udany cykl felietonów uważam Gender w grach planszowych, gdzie analizuje różne przypadki przedstawienia płci.