Skip to main content

Potion explosion – Lecimy w kulki! (E-planszówka)

Wybuchowa mieszanka to gra, która jest próbą przeniesienia (udaną w mojej opinii) tradycyjnych gier typu “połącz 3” jak Candy Crush, itp. Kolorowe kuleczki fajnie zostały dopasowane do tematu tworzenia mikstur, a mechanicznie całkiem nieźle działa. Wiecie jakie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem, że jest cyfrowa wersja tej planszówki? Trochę incepcja: implementacja planszówki na urządzenia przenośne, która jest implementacją gier mobilnych jako gry planszowej…

Zabawna i kolorowa szata graficzna wzorowana na oryginale jest pierwszą rzeczą jaką zobaczymy po włączeniu aplikacji. Właściwie nie, pierwszą będzie eksplozja, która nas oślepi :). W menu jest charakterystyczny profesor, który studentom objaśnia mikstury. A to wszystko przy akompaniamencie wesołej muzyki. Samych opcji w menu nie ma za dużo albo gra online albo offline.

Niezależnie od naszego wyboru zasady gry są takie same. W swojej turze możemy wykonać kilka akcji, z czego jedną obowiązkową. Obligatoryjną czynnością jest wzięcie jednej kulki z dowolnego toru podajnika. Jeżeli w wyniku tego ruchu zderzą się co najmniej dwie kule tego samego koloru, to zabieramy je – może wystąpić w ten sposób reakcja łańcuchowa. Każda mikstura ma określone jakiego koloru i liczbę składników potrzebuje, po zebraniu Następnie wszystkie zebrane w ten sposób kulki przydzielamy do mikstur. Jeżeli spełniliśmy wymagania zdobywamy eliksir – od teraz przynosi nam punkty. Innym ruchem do wykonania jest wypicie uwarzonego napoju i zastosowanie odpowiedniego efektu. Nie ma limitu na turę ile eliksirów możemy wypić. Ostatnią możliwością to pomoc profesora – to jedyna akcja, którą można wykonać raz na turę. Bierzemy dowolną kulkę (bez efektu eksplozji) z podajnika, ale ten ruch przynosi nam -2 punkty na koniec gry. Na koniec swojej tury uzupełniamy mikstury do 2. Jeżeli utworzyliśmy 5 różnych mikstur lub 3 takie same dostajemy znacznik biegłości dający 4 punkty na koniec gry. Jeżeli skończą się znaczniki biegłości, to gramy do końca kolejki i na tym kończy się gra (możliwe jest jeszcze zdobywanie tych żetonów). Zliczamy punkty – za uwarzone mikstury, znaczniki profesora i żetony biegłości. Kto zdobył ich najwięcej wygrywa.

Wersja elektroniczna ma jedną cechę, którą ciężko zrobić w tradycyjnej planszówce. Widoczność układów jest dużo wyższa. Mniej czasu trzeba poświęcić na spojrzenie i przyjrzenie układom, aby wyszukać jakiegoś przydatnego kombosa. Interfejs jest bardzo przyjemny, kiedy używamy jakiejś mikstury podświetlone są kulki, które można wziąć, a każdej naszej akcji towarzyszy animacja i odpowiedni efekt dźwiękowy. Te podpowiedzi i widoczność układów to spory plus.

Podobnie jak w oryginale, tutaj mamy szereg opcji taktycznych. Zdolności mikstur i ich odpowiednie wykorzystanie dają naprawdę niezłe pole do popisu. Kradzież rezerwy od rywala, aby zaraz wykorzystać ją jako dowolny kolor, by ukończyć miksturę i dostać znacznik biegłości to jeden z wielu typowych przykładów tworzenia kombosa za pomocą eliksirów.

Jeżeli gramy solo, mamy do dyspozycji boty o dwóch poziomach inteligencji. I szczerze mówiąc nie wiem czym się różnią. Czasem od mniej zaawansowanego AI dostaje takie baty, że płakać się chce, a czasem doświadczony bot popełnia takie błędy, że aż żal ściska. Kiedy bawiłem się w różne układy i stopnie trudności, to nadal nie umiałem wychwycić różnicy, raz wygrywałem, innym razem gracz o niższej AI, a jeszcze za innym razem o wyższej. Owszem, widać, że ten doświadczony ma ciekawsze ruchy, ale nie zawsze to idzie w parze z większą liczbą punktów. Wybuchowa mieszanka to też planszówka, w której losowość ma znaczenie.

Chciałem przetestować jak się ma rozrywka z żywym graczem, może zaskoczy mnie ktoś niecodziennym ruchem. Niestety, niezależnie od pory dnia lub nocy, na serwerach świeciły pustki – nieważne czy sam tworzyłem grę lub jeżeli chciałem podpiąć się do istniejącej…

Potion explosion wydaje się być naturalną implementacją planszówki na platformy cyfrowe – nic dziwnego, sam tytuł wzoruje się na podobnych pozycjach. Osobiście uważam, że lepiej przekonać osoby lubiące się w Candy Crush i podobnych klonach do Wybuchowej mieszanki, niż do kolejnego klona tej gry. Jednak cyfrowa wersja tej planszówki dobrze mi służy do umilenia wszelakich podróży. Szkoda, że nikt nie jest chętny na rozgrywki online…

Plusy:

  • zabawna i humorystyczna szata graficzna znana z oryginału
  • miła i wesoła oprawa dźwiękowa oraz muzyczna
  • możliwości taktyczne i kombosy, jakie gra oferuje
  • przejrzysty interfejs
  • wierne przeniesienie planszówki na elektryczny odpowiednik

Minusy:

  • ciężko wyczuć różnice między poziomami trudności
  • pustki na serwerach…

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.