Skip to main content

Gra pomyłek – Na pewno dobrze odpowiedziałeś?

Kiedy przeglądam twórczość Bruna Cathali, mam wrażenie, że chciał naprawdę każdą grę znaną z dzieciństwa przerobić na planszówki. Natomiast odkąd się dowiedziałem, że współtworzenie gry to dla niego kwestia przyjaźni, to stwierdzam, że bardzo lubi Ludovica Maublanca. Co twórcy Cyklad i serii Mr Jack mogą zaoferować? Jak się okazuje Grę pomyłek, czyli… quiz.

Przemyśl to!

Think again – bo tak się gra nazywa oryginalnie – to naprawdę nic innego jak jedna z wielu gier typu trivia. Mamy pytanie i trzeba na nie odpowiedzieć. Gra się mieści w małym pudełeczku, do którego Trefl zdołał nas przyzwyczaić swoją serią pocket games (Kieszonkowy bystrzak, Zig Zak czy Prison Run). Już po pierwszym transporcie te tekturowe opakowanie wgniotło się (a obecnie jest zniszczone :( ), a jakby ktoś chciał zakoszulkować karty, to nie zmieszczą się z powrotem do pudełka. Szata graficzna jest dość umowna i ogranicza się do informowania o typie odpowiedzi oraz tekstu z pytaniami.

gra-pomylek-004

Jak to się gra? Zaczynając od pierwszego gracza każdy zadaje po 5 pytań (wybiera jedno z kilku dostępnych na karcie), a następnie pokazuje rewers następnej karty – ona pokazuje czy trzeba powiedzieć prawidłową odpowiedź (są trzy warianty “prawda”, zielone koło i człowiek na zielonym tle) czy fałszywą (“fałsz”, czerwony kwadrat lub człowiek na czerwonym tle). Za odpowiedź zgodnie z tym co pokazuje rewers, osoba, która ją podała jako pierwsza dostaje  punkt. Jeżeli zaś była to nieprawidłowa odpowiedź traci punkt. Czasem pytanie jest absurdalne, wtedy prawidłową odpowiedzią jest ‘bzdura” lub coś podobnego. Osoba mająca najwięcej punktów, po tym jak wszyscy gracze zadali pytania, wygrywa.

Największe góry w Polsce? Himalaje!

Ten mały zabieg, który pozwala na odpowiedź nieprawidłową jest całkiem ciekawy. Poza tym ten tytuł nie różni się niczym od wielu quizów, które pewno znacie.

Ta drobna zmiana generuje dużo śmiechu. Wymyślanie co raz to bardziej pokręconych odpowiedzi przy możliwości powiedzenia fałszywych, stało się w naszym gronie dyscypliną olimpijską. Zabawne też jest jak ktoś z pośpiechu poda dobrą odpowiedź, gdy trzeba powiedzieć złą lub na odwrót. A salwa śmiechu pójdzie, gdy ktoś odpowie sensownie na pytanie absurdalne. No weźmy przykład z życia wzięty. Jak można odpowiedzieć na pytanie “Kto był pierwszym królem Polski?” kiedy punktuje ta nieprawidłowa? Oczywiście, że “ja” ;).

gra-pomylek-002

Mimo prostoty mechaniki momentami może nas zaskoczyć. Nawet jeżeli już jesteśmy obeznani, czy odpowiedź powinna być dobra czy zła, to często generują się pomyłki. Na jakiej zasadzie? Głównie przez to, że nie zastanawiamy się nad tym, co trzeba powiedzieć, gdy ma to być zła odpowiedź. Po prostu, mówimy szybko pierwsze co przychodzi nam na myśl. Dlatego najwyższe góry w Polsce to Himalaje, Pana Tadeusza napisał Stephen King, czy najbliższą planetą od Słońca jest Ziemia. Jednak prawidłowa odpowiedź wymaga chwili pomyślunku, byśmy się nie zapędzili.

Ten tytuł ma tryb drużynowy, zresztą bardzo dobry. Składa się z trzech rund, w pierwszej każdy gracz ma po 30 sekund, aby zadać pytania swojej drużynie, każda poprawna odpowiedź jest warta 1 punkt, a błędne odpowiedzi nie są punktowane. Druga tura jest podobna, ale za niepoprawną odpowiedz tracimy punkt, a za poprawną zyskujemy 2. W trzeciej każdy zadaje po 3 pytania, które są skierowane do obu drużyn, odpowiedzieliśmy dobrze – mamy 2 punkty, a źle – tracimy 3. Świetna rywalizacja i dobrze zrealizowany pomysł wariantu drużynowego.

gra-pomylek-003

Nieco się pochylę nad pytaniami. Jest ich mnóstwo, każda kartka ma ich kilka, a samych kart jest sporo. I nie są to głównie pytania z tyłka wzięte, aby tylko było zabawnie jak będzie fałsz. Sporo jest nastawionych na wiedzę, zatem można stosować jako edukacyjny uzupełniacz spotkań, a może nawet wzbogacenie jakiego konkursu czy lekcji. Nie wszystkie z pytań są stricte na wiedzę, sporo na szybkie rozumowanie. Te, które są oznaczone jako absurdalne zmuszają nas to analizy czy skupienia uwagi, ale są też takie pytania jak “Jaki kolor bielizny masz na sobie?” oraz “Jak ma na imię osoba po lewej?”, te wymagają szybkiego pomyślenia o otaczającej nas rzeczywistości.

Quiz nieprawdy

Gra pomyłek pokazuje, że nadal z tradycyjnego quizu można nieco wycisnąć. Miły i prosty zabieg zmienia ją coś, co daje inne doświadczenia.

Plusy:

  • proste zasady
  • interesująca zmiana względem tradycyjnego quizu
  • generator salw śmiechu
  • wariant drużynowy
  • edukacyjny charakter

Minusy:

  • tak naprawdę to jest tylko quiz

Dziękuję wydawnictwu Fabryka Kart Trefl-Kraków za przekazanie egzemplarza do recenzji

Trefl Joker line

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.