Skip to main content

Na tropie – Lamokrady

O Lamokradach pisałem wcześniej, ale teraz wkracza ta gra na platformę crowdfundingową Polak Potrafi. Kampania zaczyna się 9 maja, więc bądźcie przygotowani.

Za ten tytuł odpowiedzialne jest wydawnictwo Masa Games, które przygotowało filmik zapowiadający wydanie tej pozycji:


Trailer jest całkiem zabawny, wzorowany zwiastunami wielkich, hollywoodzkich blockbusterów. Przy okazji warto wspomnieć parę informacji, które nie ująłem w tekście opisujące pierwsze wrażenia z prototypu. Miałem zaktualizować, ale z braku czasu jakoś ciągle mi to wypadało, więc myślę, że osobny wpis będzie odpowiednim zadośćuczynieniem.

Szata graficzna – kompletnie pominąłem tę kwestię. Co prawda nie byłem pewien, czy są finalne, ale przecież wystarczyło zapytać twórców… Jest miła dla oka, a w dodatku zrealizowana z jajem: lama podróżnik, rasta-lama czy lama ubrana w lordowskie szaty. Właściwie w grze występują lamy, alpaki i gwanako, ale dla mnie – jako laika – są to bardzo podobne zwierzęta (zresztą należą do tej samej rodziny), więc będę mówił ogólnie “lama”.

Inną kwestią są nazwy zwierząt. Wspominałem, że są skróty typu LTP, ASR czy GST. Poza tym, że pozwalają nam stworzyć stado, to jeszcze jest to skrót nazw. I tak mamy odpowiednio: Lama Tapada Pałacowa (Tapada to rodzaj lam, który charakteryzuje się obfitym uwłosieniem), Alpaka Suri Rasta oraz Gwanako Stepowe Tańczące. Z jednej strony naukowy ton opisu, z drugiej absurdalna nomenklatura wzbudzająca uśmiech na twarzy.

Ostatnia sprawa – instrukcja. Zasady nieco uległy zmianie. Stado kaczek dawało 0 punktów, teraz daje -2, co jest dobrym rozwiązaniem. Teraz nie przekazujemy kaczek bez jakiegoś stresu, że koleś oleje, a próba może być dla nas całkiem opłacalna. Również tworzenie stadek kaczek, aby nachapać się dobrymi kartami już nie jest takim dobrym pomysłem. Chyba, że do tworzenia stada kaczek użyliśmy Dalajlamę. A właśnie! Troszkę zmniejszono moc Dalajlamy, ten joker pozwala tworzyć stado warte maksymalnie 7 punktów (za dopasowanie wszystkich cech dostaje się 13 pkt). Lamokrad może służyć teraz również do napadu, czyli zabraniu dowolnej zadeklarowanej karty od wybranego gracza. Wybieramy poziom dokładności (Alpaka, Alpaka Suri, Alpaka Suri Rasta, Alpaka Suri Rasta Czarna, itp), jeżeli okradany ma kartę spełniająca warunek, wtedy oddaje ją złodziejowi. Ten, musi natychmiast ją wykorzystać do zagonienia stada, a jeżeli okradany nie miał odpowiedniej karty, to okradający dobiera kaczkę).

Zmiany mi się podobają, już widać, że projekt jest poprawiany i uwagi, które podczas gry się pojawiły zostały uwzględnione. Będę przyglądał się kampanii i życzę Masa Games powodzenia!

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.