Skip to main content

Gender w grach planszowych – Kwestia orientacji

Nie pomyślałem w życiu, że wrócę do tego cyklu. Pierwszy felieton na ten temat został napisany ponad dwa lata temu, a ostatni za kilka dni będę świętował swoje drugie urodziny. Kiedy przygotowywałem prelekcję dla Bydgoskiego Klubu Fantastyki “Maskon”, poszedłem na łatwiznę i zrobiłem ją na podstawie tychże felietonów. Jednakże dodałem mały element, coś unikalnego, aby nie być wtórnym. I w ten sposób powstała część o orientacji seksualnej.

Zanim spalicie mnie na stosie, że łączę gender studies z queer studies i tak dalej, to pragnę przypomnieć, że “gender” w nazwie cyklu tych artykułów i tak jest używany na wyrost.

Znana orientacja

Często w grach planszowych nieznana jest orientacja seksualna bohatera, którego prowadzimy. Po prostu nie ma ona żadnego znaczenia, ważniejsze jest jakie przygody przeżywa i jak rozwija swoje zdolności (o ile to gra przygodowa) lub po prostu kim jest i jaki jest. Także pewna myśl, którą utwierdziłem w pierwszej części tej serii nadal jest aktualna i możliwa.

loveletter

Przypomnę ją przy okazji rozwijając. Kojarzycie grę List Miłosny? Jako adorator wysyłamy listy księżniczce posługując się osobami na dworze. Jakiej jest orientacji owa księżniczka Anette? Nie wiadomo. Z góry się zakłada, że heteroseksualnej, bowiem w klimatycznej historii będący wstępem do gry pojawia się postać muzyka (męska). A co jeśli te listy nie interesują wybranki naszego serca, właśnie dlatego, bo woli przedstawicielki swojej płci? Albo inaczej, dlaczego mamy grać zgodnie narzuconym schematem, jeżeli wdzięk kobiet nie robi na nas naszego wrażenia? Oczywiście jest to wywód, który do niczego nie prowadzi, bowiem nieważne co byśmy ustalili, to i tak nie ma to wpływu na naszą rozgrywkę. Tytuł rządzi się swoją mechaniką, a takie dywagacje można uprawiać z każdą postacią z każdej planszówki.

Przejdźmy jednak do sedna tej części tekstu. W czasie jego tworzenia, jeszcze w formie wspomnianej prelekcji, chciałem, aby zawrzeć postać, której orientacja seksualna jest znana i nie jest ona heteroseksualna. I co? Znalazłem dwie postacie, oby dwie z tej samej gry – Sentinels of the Multiverse. Pierwsza postać to Tachyon, będąca w składzie Freedom Four (Five i Six też), czyli najszybsza kobieta na świecie. O tym, że ma żonę dowiadujemy się z krótkiego komiksu o powstaniu Freedom Four. Jednak autorzy gry przed pojawieniem się tego komiksu sugerowali, że jest lesbijką. Prawdziwe imię Tachyon to Meredith Stinson, jej nazwisko to nawiązanie do Barney Stinsona, bohatera serialu Jak poznałem waszą matkę. Neil Patrick Harris wcielający się w tę rolę jest gejem. Poza tym niektóre karty zawierają flavor text będący parafrazą cytatów postaci granych przez homoseksualnych aktorów.

tachyon

Druga postać jest biseksualna – jest to Dr Medico, jeden z bohaterów grupy The Southwest Sentinels. Oficjalnie potwierdzają to autorzy gry, ale poza lekkimi sugestiami w flavor textach (szczerze, nie wyłapałem i chciałem poszukać coś na ten temat, ale nic nie znalazłem), nic na to nie wskazuje. Można również znaleźć wypowiedzi autorów, w których wspominają, że Tempest jest agenderem (osobą, która odrzuca pojęcie płci), a Argent Adept jest aseksualny. Jednak podobnie w przypadku Doktora Medico, ta kwestia jest ledwie nakreślona.

drmedico

Sentinels of the Multiverse jest to gra oparta o schematy komiksów. Każdy fan graficznych nowel zauważy, że historie w nich zawarte starają jakoś przedstawić problemy społeczne, szczególnie z okresu powstawania tego komiksu. Dla przykładu – X-meni powstali jako manifest antyrasistowski. Poruszanie kwestii religijnych, subkultury, motywów LGBT, czy nawet psychologiczne podejście do jakiegoś problemu w komiksach jest na porządku dziennym. Nie dziwi więc, że Sentinels of the Multiverse, chcąc być wiernym komiksowym trendom, również zawiera jakiś aspekt społeczny. Jednak co daje nam to wiedza? Absolutnie nic. Fakt, że Tachyon jest lesbijką nie wpływa całkowicie na mechanikę gry i sposób zagrywania kart. Zatem to nie ma żadnej innej funkcji jak czerpanie z wzorców komiskowych.

stoneAge

Na koniec mały smaczek. Graliście kiedyś w Epokę Kamienia? W tej grze nowego robotnika do naszego plemienia pozyskuje się posyłając dwa pionki do chaty. Na planszy, nieopodal właśnie tej chaty widać jak jakiś koleś “zagaduje” do przedstawicielki płci pięknej. No cóż, w czasach prehistorycznych dość szybko człowiek szedł do roboty, a my podnosimy lament, że sześciolatki do szkół posyłają ;).

Board Gaymes

W latach 70. i 80. utrzymywał się trend tworzenia gier przyjaznych dla osób nie-heteroseksualnych, czyli board gaymes. Przedstawię kilka tytułów.

Fantasy Weekend in Key West to tytuł uznawany za pierwszy w danej kategorii. Key West to znany kurort i lubiane miejsce przez gejów, stąd niejednokrotnie się przewija ta nazwa w różnych tego typu pozycjach. Celem gracza jest spędzić “gorący” weekend z mężczyzną, w tym celu zagrywa się karty, zdobywa doświadczenie, dociąga różne zdarzenia i realizuje swój cel. Brzmi trochę jak Monopoly, a szczerze mówiąc plansza i elementy gry są dosyć podobne do tego klasyka gier.

fantasyweekend

A jak jestem przy Monopoly, to nie mógłbym nie wspomnieć takiego tytułu jak Gay Monopoly. Mechanika identyczna jak w Monopoly, ale zamiast różnych miast zdobywamy osiedla gejowskie, np. Castro Street (bodajże pierwsze osiedle dla homoseksualistów, znajduje się ono w San Francisco). W czasie prelekcji słuchacze zauważyli, że na planszy kilkukrotnie pojawia się krokodyl. Niestety, nie wiem do czego to nawiązanie, jedynie znalazłem informację, że w grze nazywany jest Gay Crocodile.

gaymonopoly

It’s Only Natural jest grą dla lesbijek, jest to po prostu seria wyzwań, które mają pomóc zaakceptować środowisku odmienną orientację. Zachęca ona do takich aktywności jak wzięcie udziału z partnerką w konkursie na najdłuższe przytulenie, czy przyznanie się publicznie do swojej orientacji.

it'snatural

Inne tytuły w tej kategorii warte uwagi:

 • Gay trivia
 • Gay Weekend
 • Jack n’ Andy
 • Murder in Key West
 • Profile: Culture Club
 • Rainbow Gayme
 • Twinkees and Trolls: The Board Game

Koniec

Właściwie to tyle, nie mam nic więcej do napisania w tym temacie. Zachęcam do komentowania i dyskusji :)

Źródła:

 1. http://sotm.wikidot.com/heroes:tachyon
 2. http://sotm.wikidot.com/heroes:the-sentinels
 3. https://sentinelsofthemultiverse.com/comic
 4. https://greaterthangames.com/forum/topic/lgbt-sentinels-characters-8534
 5. http://clga.ca/whats-archives-board-gaymes

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.