Skip to main content

Święto Niepodległości

Z racji dzisiejszego Święta Odzyskania Niepodległości, podobnie jak rok temu, proponuję przypomnieć wam teksty, które pojawiły się na moim blogu i dotyczą historii naszego kraju. A są to:

 303 i 111
Tematem 303: 3attle 0f 3ritain jest, jak podtytuł sugeruje, bitwa o Anglię, w której nasze lotnictwo odegrało bardzo ważna rolę. 111: Alarm dla Warszawy jest grą opartą na tym samym pomyśle, jednak prowadzono kilka usprawnień i tyczy się początku bombardowania Warszawy.

Bohaterowie Wyklęci

W tym tytule wcielamy się w żołnierzy wyklęci, którzy walczą przeciw Czerwonej Zarazie. Będziemy wydawać rozkazy naszym żołnierzom, aby pokonywać komunistów. W tej karciance jest bardzo mroczna atmosfera, bowiem często będziemy tracić naszych żołnierzy. Trochę dla mnie dziwne jest, że to gra rywalizacyjna.

Chłopska Szkoła Biznesu

Ta gra, w przeciwieństwie do poprzednich, nie traktuje o wojnie, ale o bardzo znanej niegdyś szkole rzemieślniczej. Gracze wcielają się w Piekarzy, Kowali lub Tkaczy. Gracze będą produkować przedmioty, uczestniczyć w wyprawach handlowych oraz wymieniać towary na jarmarku. Walutą w tej grze są Złote Górskie, ale także równowartość pieniężna z produktów. Głównie w tej grze chodzi się po sali i handluje z innymi uczestnikami. Celem jest zdobycie jak największej liczby punktów. Niektóre akcje wymagają poświęcenia karty, która jest jednostką czasu. Należy dodać, że jest to gra przeznaczona dla klas, bowiem minimalna liczba graczy wynosi 12!

Kolejka

Kultowa gra, nie trzeba jej nikomu przedstawiać (prawda?). Tytuł ten opowiada o próbach zakupów w ciężkich czasach PRL-u, czyli tak naprawdę o staniu w kolejce.

Letnisko

W latach 30. XX wieku w Polsce popularne były podmiejskie domy letniskowe, w których odpoczywało się od miejskiego zgiełku. W Letnisku będziemy właścicielami pensjonatów w Otwocku, którzy starają się o największe dochody z letników.

Polski Film

Jest to tak naprawdę gra quizowa, która traktuje o naszej kinematografii. Poziom pytań jest bardzo różny, ale bez znajomości polskiego kina ciężko odpowiedzieć na jakiekolwiek pytanie.

Sigismundus Augustus. Dei gratia Rex Poloniae
 

Sigismundus Augustus. Dei gratia Rex Poloniae opowiada o rządach Zygmunta Augusta. Będziemy wcielać się w postać głów rodów szlacheckich, którzy chcą doprowadzić do chwały swoją familię. Każda runda to tak naprawdę data sejmiku, na którym będziemy akceptować lub odrzucać uchwały. Jest to bardzo zaawansowana gra planszowa, ale jedna z lepszych jakiego grałem.

Strajk. Skok do wolności

Trzecia gra Karola Madaja, która pojawia się w tym zestawieniu. Prosty tytuł, który uczy podstaw deck-buildingu. W grze wszyscy gracze sterują poczynaniami Lecha Wałęsy, ale wygrywa jedna osoba, która uzbiera dwie karty postulatów. W tym celu będziemy poruszać pionek Wałęsy do różnych miejsc związanych z Solidarnością i wykonywać akcje, dzięki aktualnie dostępnym kartom z naszej puli.

First to Fight

To bardzo ciekawy tytuł opowiadający o walce polskich żołnierzy na frontach aliantów. Będziemy szkolić żołnierzy, wysyłać ich na misję i opierać się Państwom Osi.

1989: Jesień Narodów

Choć ta planszówka nie dotyczy tylko Polski, to jednak opowiada o ważnych dla naszego kraju wydarzeniach. Mianowicie traktuje o przemianach ustrojowych na końcu lat 80. Mechanika opiera się o dość znaną Zimną Wojnę, jednak tym razem Komuniści walczą z Opozycjonistami.

Źródło

Gra powstała jako materiał promujący Sieradź. I trzeba przyznać, że w życiu bym nie pomyślał, że tak zaawansowana gra może być użyta w celach promocyjnych. Gdzieś w centrum Sieradza znajduje się Źródło Wiecznej Inspiracji. Gracze dzielą się na drużynę Poszukiwaczy i Duchów. Pierwsi chcą odnaleźć te źródło, drudzy zaś tym przeszkadzają. Każda drużyna ma specyficzny sposób zagrywania kart i wpływania na działanie na planszy.

W Zakładzie: Lubelski Lipiec ’80

Pierwsza gra Fabryki Gier Historycznych, w której wcielamy się pracowników lubelskiej Fabryki Samochodów Ciężarowych. To prosty worker placement, w którym poprzez nasze działania staramy wykonać nasz ukryty cel.

Alternatywy 4

To w sumie gra niepasująca nieco do wymienionych. Bazuje ona na znanym serialu, który opowiada o absurdach życia w PRL-u. W tym tytule wcielamy się w postacie z serialu, które mają swój tajny cel i staramy się go wykonać.

—-

Są też pewno inne gry, takie jak Boże Igrzysko, czy Mali Powstańcy, które mnie interesują, ale niestety nie miałem okazję zagrać. Jakie gry z Polską w tle polecacie?

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.