Skip to main content

Tematyka, a mechanika – Co ma piernik do wiatraka?

Często w różnych recenzjach można wyczytać jako wadę gry, że “mechanika nie łączy się tematyką”. Mimo, że nieco siedzę w grach planszowych nadal nie wiem co to znaczy, a jeżeli używałem tego sformułowania, nie było to nigdy świadomie. Argument ten można dać jako minus każdej gry, bo mechanika nigdy nie łączy się z tematyką, nigdy.

Mechanika opowiada o tym jak gra działa, zaś tematyka o czym ona jest. Nie ma żadnych części wspólnych, poza tym, że to część składowa tytułu. Mechanika uwzględnia kiedy i jakie akcje mogę wykonać, a że są one jakąś powiązanie z tematem gry to inna sprawa. Dajmy na to takie Rokoko. Czy zagrywając kartę pracownika do magazynu, po to, aby ten zdobył ostatnią sztukę beli jedwabiu za darmo określa, że jestem dobrym zarządcą zakładu krawcowego? No ja się nie znam, ale chyba nie. Nie ma nic o wypłacaniu pensji pracownikom, cena materiału jest zależna od dostępności wszystkich materiałów w danym magazynie, a nie od jakości czy rozmiaru, itp. Czy wykonując jakąś akcję w Robinsonie Crusoe uczę się jak przeżyć na bezludnej wyspie? I znów pudło. Eksploracja zależy od mojej orientacji w terenie, budowanie schronienia od siły i zdolności budowniczych, wytworzenie przedmiotów użytecznych od mojej wiedzy na ten temat. Niech ktoś idzie w dzicz i wykona wnyki czy wytworzy ogień. Nie mając jakiegoś szkolenia mu się nie uda.
A zatem co to oznacza, że mechanika nie łączy się z tematyką? Sam chciałbym wiedzieć i ktoś mógłby mi wyjaśnić. Na moje obie te dziedziny nie mają żadnej zależności. To tak jakbym miał pretensję, że spodnie nie mogę założyć na tułów jak koszulkę. Koszulka i spodnie są częścią garderoby, ale mają inną funkcjonalność. I tak jest według mnie z mechaniką i tematyką.

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.