Skip to main content

Wyjęte z pudełka #49 – Szczęść Boże

 Wydawnictwo Lacerta niedawno wydało grę Glück auf, która w polskiej wersji językowej Szczęść Boże. Skąd ta pobożna nazwa? Okazuje się, że w ten sposób pozdrawiają się górnicy idący do pracy. Według instrukcji zawołanie to oznacza „powodzenia”, jednak prawda jest taka, że znaczy to coś więcej, dosłownie „niech Ci Bóg sprzyja” lub „niech Ci Bóg da szczęście”. Jednak przedmiotem tego wpisu nie jest etymologia. Nagrałem wypakowywanie elementów wspomnianej gry, to jak zawsze parę słów na temat wykonania.

Gra ponosi nas na Śląsk, w schyłek XIX wieku. Zdążyłem się dowiedzieć, że oryginalnie gra jest umiejscowiona w Niemczech. Już się bałem, że niemieccy autorzy gry zrobili grę o Śląsku. Jednak gra jest tak skonstruowana, że może odbywać się w dowolnej kopalni. Szata graficzna też nie daje nam żadnych wątpliwości, szyby, wózki górnicze, kopalnia. Tak, będziemy górnikami. Interesujący jest też żeton gracza rozpoczynającego – przedstawia świętą Barbarę, patronkę górników. Na tle wszystkich elementów najmniej zachęcająco wyszły pieniądze. Są to banknoty, które przypominają jakby wyjęto je z Eurobiznesu. Przydałyby się poczciwe żetony monet zamiast banknotów.

W moim egzemplarzu było wszystko w porządku, ale widziałem taki, w który jedna z kostek węgla była mniejsza o połowę. Swoją drogą zastanawiam się dlaczego jest żółty, brązowy, szary i czarny węgiel. Nie wiem czy nie lepiej by było jakby kostki inne niż czarny były po prostu innym surowcem? Rozumiem, że są też różne rodzaje węgla kopalnego, np. brunatny czy kamienny, ale nigdy nie spotkałem się by on był żółty. Nie mniej jednak mam nadzieję, że wspomniane przeze mnie zgrzyty nie będą zabierały radości z gry.

Dziękuję wydawnictwu Lacerta oraz sklepowi REBEL.pl za egzemplarz
Informacje o grze
Tytuł: Szczęść Boże
Tytuł oryginalny: Glück auf
Projektant: Michael Kiesling
Wolfgang Kramer
Oprawa graficzna: Dennis Lohausen
Wydawca: Lacerta
Wydawca pierwotny: eggertspiele
Rok wydania (w Polsce): 2013
Rok wydania (oryginalny): 2014
Liczba graczy: 2 – 4
Wiek graczy: 10+
Czas rozgrywki: ok. 70 minut

powermilk

PowerMilk. Największy fan Bruna Cathali w Polsce. Lubię planszówki. Lubię programować. I lubię seriale.