Skip to main content

Pierwsza krew – Pośród Gwiazd

Patrz w gwiazdy, ale uważaj na drogę.
Wilhelm Raabe
W czwartek udało mi się wreszcie rozegrać pierwszą rozgrywkę polskiej wersji Pośród Gwiazd. Przed partią obejrzałem filmik z przygotowania. Ze względu na niespodziewaną zmianę odnośnie godziny rozgrywki nie przygotowałem się dobrze i nie przeczytałem instrukcji. Powiedziałem szybko co pamiętałem z rozgrywki na PORTALkonie. Potem wyszły pewne niejasności. A zatem przeczytałem instrukcję, zrozumiałem o co chodzi, wyjaśniłem i zagraliśmy jeszcze raz. Taka sytuacja na dzień dobry…

Zasady są dość proste, mamy pewną talię kart, która zawiera lokacje stacji kosmicznej. Zaczynając od generatora głównego każdy buduje swoją stację. Rozgrywka trwa 4 rundy (lata), a ta składa się z sześciu tur. Na początku każdego roku dostajemy 10 kredytów (waluta w grze). Gracze dostają po sześć kart, wybieramy jedną, przekazujemy dalej i tak sześć razy. (w zależności od roku przekazujemy w lewo lub prawo) Z wybraną kartą możemy zrobić trzy rzeczy: dołożyć do naszej stacji (płacimy koszt karty i dostajemy za nią odpowiednie punkty), odrzucić i zbudować generator (kosztuje 1 kredyt, generator daje energię, inny środek płatniczy), ewentualnie odrzucić i pozyskać 3 żetony pieniądza. Niektóre lokacje punktują na koniec gry. Po zakończeniu czwartego roku otrzymuje się punkty za wykorzystaną energię, lokację punktujące na koniec i zachowaną kasę.
Graliśmy wersję bez konfliktów, celów i ras. Już planujemy rozegrać Pośród Gwiazd jednego wieczora na wszystkie możliwe sposoby. Zatem cóż niesie za sobą opcja “podstawowa”? Wiele osób porównuje tę grę do  7 Cudów Świata i Suburbii (o czym wspomniałem już przy unboxingu). I pewno przy opcji podstawowej mają rację, bowiem inne warianty zmieniają nieco rozgrywkę. Generalnie mimo, że w tej grze jest niska interakcja (a ja jestem zwolennikiem negatywnej) przypadła mi do gustu. Lubię też gry, w których trzeba kombinować, a tutaj się myśli nad tym jak ułożyć najlepiej karty, by dawały jak najwięcej punktów. I ciężko powiedzieć, jaki sposób budowania stacji jest najlepszy. Ja czekam do przyszłego tygodnia, gdzie ogarniać będę na maksa ten tytuł, ale i tak już interesują mnie dodatki :) Ani 7 Cudów Świata, ani Dominion, ani też Race for the Galaxy (czyli nie-interakcyjne karcianki) nie zachęciły mnie do siebie. A Pośród Gwiazd zachęcił.
Dziękuję wydawnictwu Portal Games za egzemplarz
Informacje o grze
Tytuł: Pośród gwiazd
Tytuł oryginalny: Among the stars
Projektant: Vangelis Bagiartakis
Oprawa graficzna: Antonis Papantoniou
Odysseas Stamoglou
Wydawca: Portal Games
Wydawca pierwotny: Artipia Games
Rok wydania (w Polsce): 2014
Rok wydania (oryginalny): 2012
Liczba graczy: 2 – 4
Wiek graczy: 10+
Czas rozgrywki: ok. 30 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.