Skip to main content

Pierwsza krew – Wyprawa HMS Beagle

Słoń uchodzi za gatunek rozmnażający się najwolniej ze wszystkich znanych zwierząt.
Karol Darwin,  O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego
Wyprawa HMS Beagle to dodatek do gry Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island. Jest to tak naprawdę kampania oparta na podróży Charlesa Darwina, w której powstała książka O powstawaniu gatunków.

To tak naprawdę nowa gra bazująca na podstawowych akcjach Robinsona. Udało nam się rozegrać dwa scenariusze. Ogółem cała kampania jest podzielona na pięć scenariuszy, w momencie gdy ktoś zginie (lub ewidentnie nie spełnimy warunki scenariusza na czas) przegrywamy, wtedy powtarzamy feralny scenariusz. W zależności jak pójdzie nam w tym scenariuszu, ma to wpływ na rozpoczęcie następnego. Musimy zebrać jak największą liczbę punktów wiedzy.W pierwszym scenariuszu przybywamy na wyspę w celu zbadania tutejszej flory i fauny. Dochodzą nowe możliwe akcje w ramach podstawowych. Kiedy wyciągniemy kafelek z totemem kładziemy na nim znacznik kolejności (zielony), aby oznaczyć, że tam jest mięsożerna roślina, którą możemy zebrać, wtedy wyciągamy kartę z talii roślin i rozpatrujemy jako wydarzenie (akcja wykonywana w ramach eksploracji). Na kafelku z górami lub pagórkami możemy zbierać (w ramach akcji zbierania surowców) skamieliny. Kiedy na żetonie wyspy znajdziemy oznaczenie bestii, tworzymy normalnie akcję polowania i kładziemy znacznik kolejności (czerwony), by móc tam schwytać zwierzę. Możemy również rozstawić skrzynię, jeżeli będziemy mieli rozstawione trzy skrzynie na różnych źródłach, to w momencie kiedy pojawi się karta wydarzenia z książką, zbieramy kolekcję unikatów. Każdy taki eksponat daje ileś Punktów Wiedzy, musimy uzbierać minimum 16 PW oraz zebrać po jednym z trzech wybranych eksponatów.

Drugi scenariusz kończy się w momencie zakończenia pierwszego, z tym, że każdy może się wyleczyć do sześciu ran. Przyszedł wielki sztorm i zniszczył nam statek, dodatkowo potrzebujemy wody by utrzymać te eksponaty. W połowie scenariusza wszyscy umarliśmy (no, Darwin nie :D). Ogółem ciągle męczyła nas pogoda, a mieliśmy dość słaby dach… Dodatkowymi akcjami to naprawa statku (możemy naprawić słabo lub solidnie, w ramach akcji budowy), wytworzyć beczkę na wodę (też budowa), ściąć wysokie drzewo (zbieranie surowców), wytropić bestię (eksploracja, dodajemy nową kartę do talii polowania) i napełnić beczki. Niestety, jako że nie zapoznałem się z trzecim scenariuszem, to nie wiem jaki wpływ ma solidna i improwizowana naprawa.

Dodatek rzuca nowe, świeże spojrzenie na Robinsona, nowa postać Misjonarz/Misjonarka ma świetne umiejętności. Darwin, choć ma bardzo krótki tor życia, również ma interesujące zdolności. Dodawanie nowych akcji w miejsce starych, wykorzystanie załogantów (o nich szerzej będzie w recenzji) i odmienny sposób myślenia w porównaniu do tradycyjnego Robinsona daje naprawdę świetny dodatek. Pełno nowych komponentów, ładna plansza kajuty i statku, interesujące wykorzystanie znanej mechaniki… ach, to wszystko mi się spodobało i według mnie czyni Wyprawę HMS Beagle bardzo dobrym dodatkiem. Osoby posiadające pierwszą edycję nie zostały oszukane, rozszerzenie pasuje też do ich wersji gry. Dlatego ja lubię gry Portalu, są uczciwi w stosunku do fana. Na pewno przygoda nie skończy się na jednorazowym wypadzie, jeszcze trochę i recenzja będzie gotowa, więc wypatrujcie jej.

mój werdykt: 5 – Chce zagrać już teraz!
Dziękuję wydawnictwu Portal Games za egzemplarz recenzencki
Informacje o grze
Tytuł: Wyprawa HMS Beagle
Projektant: Robert Masson
Ignacy Trzewiczek
Oprawa graficzna: Mateusz Bielski
Maciej Mutwil
Wydawca: Portal Games
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 1 – 4
Wiek graczy: 10+

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.