Skip to main content

Pierwsza krew – W Zakładzie: Lubelski Lipiec ’80

A konwencie zjAva udało mi się zagrać pierwszą grę Fabryki Gier Historycznych, czyli W Zakładzie: Lubelski Lipiec ’80. Gracze wcielają się w pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych (FSC) i posiadają tajny cel, który starają się wypełnić.

Wpierw gazeta Głos FSC informuje o jakimś wydarzeniu, następnie mamy trzy żetony oznaczające naszych pracowników wysyłamy po kolei do obszarów zakładu. Dzięki im otrzymujemy karty, żetony lub zmieniamy statystyki produktywności lub nastrojów strajkowych. Podczas wystawiania naszego robotnika możemy zapłacić pewien koszt (żetony wazeliniarstwa, koleżeństwa, pracowitości lub nadzoru), by wprowadzić za pomocą karty jakieś ciekawe efekty. Ważną postacią w grze jest Kierownik, osoba kontrolująca Kierownika (mająca najwięcej punktów nadzoru) wysyła inspekcję do danego obszaru i sprawdza wszystkie żetony pracowników znajdujące się w tej części fabryki. Jeżeli okazuj się, że ktoś nie pracuje (bowiem z trzech żetonów tylko jeden jest uczciwym pracownikiem), to odkrywane są wszystkie żetony gracza i nie pracujące żetony nie wprowadzają efektu. Dodatkowo Kierownik ma cel jawny, czyli osiągnięcie najwyższej produktywności. Gra się kończy gdy ktoś spełni swój cel.
Po zasadach można domyśleć się, że to prosty worker placement. Szczerze mówiąc myślałem, że to w miarę prosta gra rodzinna, ale jak się okazuje jest to ostry tytuł, który może zepsuć nie jedną więź. Jak ktoś lubi negatywną interakcję, to szczerze polecam. Mamy w niej wszelkiej maści kombinowane i wrabianie wroga. Ta pozycja przypadła mi do gustu, ale ciężko mi określić target. FGH pięknie przybliża historię FSC, mamy rysunki wzorowane na zdjęciach, mamy cytaty związane z tym zakładem, a także tło historyczne na początku instrukcji. Osobiście polecam W Zakładzie wypróbować, bo to fajna gra, a czy przypadnie wam do gustu już na podstawie pierwszej rozgrywki możecie określić
Mój werdykt: 4 – Z chęcią spróbuje jeszcze raz
Informacje o grze
Tytuł: W Zakładzie: Lubelski Lipiec ’80
Projektant: Adam Kwapiński
Iga Walczewska-Bińczyk
Oskar Walczewski
Oprawa graficzna: Iga W. Grygiel
Małgorzata Śliwka
Dagmara Stefańska
Wydawca: Fabryka Gier Historycznych
Rok wydania: 2012
Liczba graczy: 3 – 6
Wiek graczy: 10+
Czas rozgrywki: ok. 60 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.