Skip to main content

Pierwsza krew: Agenci

Kiepski agent jest gorszy niż agent martwy!
serial Nikita

Agenci, to gra która choć ma 30 lat, to została wydania niedawno dzięki wydawnictwu Egmont w naszym pięknym kraju. Nie dawno miałem okazję w nią zagrać. Jak zawsze krótko o mechanice.
Po zapoznaniu się z zasadami miałem skojarzenia z Pędzącymi Żółwiami. Każdy z graczy ma ukrytą tożsamość agenta. W swojej turze rzuca kostką i wykonuje ruch agentami, tzn. jak na kostce wypadnie 5, to może jednym agentem przenieść się o 5 budynków lub kilkoma agentami łącznie o pięć pól. Jeżeli któryś agent stanie na budynku z sejfem, to następuje podliczanie każdy agent dostaje (lub traci, bo też może tak się zdarzyć!) liczbę punktów, która widnieje na budynku na którym stoi. Jeżeli któryś agent przekroczy 39 punktów, to gra się kończy i wygrywa ten z największą liczbą  punktów. Graliśmy z zasadą “Tajne akta”, czyli jeżeli ktoś odgadnie na koniec gry tożsamość przeciwnika, dostaje dodatkowe pięć punktów
Prawda, że podobne do Pędzących żółwi? Trochę inne zasady poruszania się i nie ma jako takiej mety, tylko gra się do pewnego progu punktowego. Ogółem wykonanie gry jest bardzo ładnie, w końcu Egmont musiał odświeżyć staruszka. Grało mi się bardzo fajnie. Zwłaszcza wariant “Ściśle tajne” (o nim w recenzji), który daje spore możliwości do robienia graczy w bambuko. Na pewno gra spodoba się niedzielnym graczom i dzieciakom. Nie spodziewałem się, że gra, która może zostać wydana po 30 latach będzie tak dobrze funkcjonować. Agenci to bardzo dobry i przyjemny tytuł, jeszcze parę partii (bo jestem po już po większej liczbie niż jedna) i ukaże się recenzja :)
Mój werdykt: 4 – Z chęcią spróbuje jeszcze raz
Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza
http://www.krainaplanszowek.pl/
Informacje o grze
Tytuł: Agenci
Tytuł oryginalny: Heimlich & Co.
Projektant: Wolfgang Kramer
Oprawa graficzna: Sławomir Kiełbus
Wydawca: Egmont Polska
Wydawca pierwotny: Edition Perlhuhn
Rok wydania (w Polsce): 2013
Rok wydania (oryginalny): 1984
Rozmiar kart: Standard CCG (63,5x88mm)
Liczba graczy: 2 – 7
Wiek graczy: 8 – 108
Czas rozgrywki: ok. 30 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.