Skip to main content

Pierwsza krew: Potwory do Szafy

Świat to potwór zębaty, gotów gryźć, gdy tylko zechce.
Stephen King
Okres świąteczno-noworoczny to czas odwiedzin. Praktycznie codziennie byłem gdzieś z planszą. W poniedziałek, dzień przed sylwestrem byłem u nieco dalszej rodziny wypróbować Potwory do Szafy.

Do gry przystąpiła czwórka graczy, aby zwalczyć potwory. Najmłodsza wojowniczka miała sześć lat, najstarszy byłem oczywiście ja. W tym tytule działamy jako drużyna zwalczając potwory  za pomocą zabawek. W około łóżka naszego pokoju leżą zakryte zabawki. Zaczyna osoba najmniej bojąca się potworów i odsłania ona kartę potwora. W rogu jest narysowana jaką zabawką można pokonać stwora. W swoim ruchu gracz odsłania kafelek zabawką i jeżeli działa ona na potwora, trzeba go przegnać mówiąc: “Potworze, wracaj do szafy”. Jeżeli nie pasuje, to żeton specjalnego potwora, Zębogona, się odwraca. Zębogon składa się z trzech kafelków, obracanie zaczyna się od ogona, jeżeli odwróciliśmy trzeci element stwora, to z szafy wychodzi nowy potwór. W momencie przegonienia potwora, wychodzi następny. Jeżeli wyszedł z szafy czwarty potwór, to zostaliśmy przez nie otoczeni i przegraliśmy. Gdy przegoniliśmy wszystkie stwory to wygraliśmy.
Łucja, czyli najmłodsza uczestniczka zabawy, była oczarowana grą. Im wyżej z wiekiem, tym gorzej (jako recenzent pozostaje do czasu recenzji niezawisły, więc siebie nie uwzględniam). Bardzo prosta gierka, która zawiera element Memory. Gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3 – 8 (tak, ja myślałem, że to liczba graczy :D). Łucja ciągle chciała zwalczać potwory, później zostałem z nią tylko ja na placu boju. Wyjaśniłem jej zasady, pokazałem wariant bez Zębogona, wtedy się nie przegrywa i zmęczony grami przypatrywałem jak sobie radzi. Nie wiem jak dzieci grają reagują na tę grę, ale ona chciała ją grać i grać. Bardzo prosta mechanika, ciekawa szata graficzna oraz eleganckie wydanie (Szafą chyba każdy się bawił) powoduje, że zainteresuje najmłodszych. Coś czuję, że wiem co kupić jej na urodziny :)
Informacje o grze
Tytuł: Potwory do szafy
Tytuł oryginalny: Monster Chase!
Projektant: Antoine Bauza
Oprawa graficzna: Maciej Szymanowicz
Oprawa graficzna (oryginalna): Le Mille-Pattes
Wydawca: Granna
Wydawca pierwotny: Le Scorpion Masqué
Rok wydania (w Polsce): 2013
Rok wydania (oryginalny): 2009
Liczba graczy: 1 – 6
Wiek graczy: 3 – 8
Czas rozgrywki: ok. 10 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.