Skip to main content

Pierwsza krew: Milionerzy i Bankruci

Milionerzy i bankruci to tytuł wydany przez nowe wydawnictwo na naszym rynku, czyli FoxGames. W wigilię przyszła paczka z grami ze znakiem liska. W drugi dzień świąt spotykałem się ze znajomymi, zatem wziąłem gry, które mam do recenzji, między innymi gry od FoxGames.

Gdy część osób stwierdziła, że chce zagrać w Kolejkę i zaczęli grać w tamten tytuł, mój znajomy zaproponował Carcassonne, jednak pozostałe osoby niezbyt chciały. Zatem przejrzał co tam przyniosłem. I zatrzymał się na Milionerach i Bankrutach. Powiedziałem, że nie grałem jeszcze, ale instrukcja jest krótka i zaraz wyjaśnię. Już wiedziałem, że nie będziemy grali w Carcassonne.
W tej pozycji mamy do dyspozycji grubą kasę (jeżeli dobrze pamiętam 106 milionów), które będziemy wydawać na dobra luksusowe (jak samochód, brylanty, obrazy, samolot…). Będziemy licytować się o kupno danego bogactwa, które przynosi konkretną liczbę punktów (np. drużyna piłkarska na koniec przynosi 8 punktów). Niektóre karty przynoszą negatywne skutki, np. złodziej zabiera nam jedną z płytek bogactwa, wtedy licytujemy się, by ją nie dostać. Część kafli ma czerwone obwódki, gdy zostanie wyciągnięta czwarta z taką obwódką, to kończy się gra. Osoba mająca najmniej pieniędzy na koniec jest eliminowana z gry (nawet jeżeli ma dużo płytek bogactwa), a z pozostałych osób wygrywa ta, która ma najwięcej punktów na płytkach.
Proste zasady i szybki czas rozgrywki spowodował, że zagraliśmy z rzędu bodaj osiem partii! Moi znajomi naprawdę oszaleli na punkcie tej gry. Najpierw zagraliśmy w trójkę, potem dołączył się do nas jeden znajomy, a gdy tamte osoby skończyły grać w Kolejkę, to jedna z nich przeszła do nas powydawać nieco kasy. Milionerzy i bankruci to naprawdę dobra gra licytacyjna. Całkowicie pokonała inne pozycje dostępne na tym spotkaniu (były tam znane gry jak wspomniane Carcassonne, inny hit to Osadnicy z Catanu…). Oczywiście więcej napiszę jak zawsze w recenzji.

Dziękuje wydawnictwu FoxGames za egzemplarz recenzencki

 

Informacje o grze
Tytuł: Milionerzy i bankruci
Tytuł oryginalny: High Society
Projektant: Reiner Knizia
Oprawa graficzna: Mateusz Bielski
Oprawa graficzna (oryginalna): Ulf Marckwort
Wydawca: FoxGames
Wydawca pierwotny:  Ravensburger Spieleverlag
Rok wydania (w Polsce): 2013
Rok wydania (oryginalny): 1995
Rozmiar kart: USA Chimera (57,5x89mm)
Liczba graczy: 3 – 5
Wiek graczy: 10 – 110
Czas rozgrywki: ok. 30 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.