Skip to main content

Mistakos – Krzesło niepożądane

Moje krzesło zaczyna skrzypieć, w miarę jak rośnie moje zniecierpliwienie
 Christoph Cox, Kultura dźwięku

Krzesło to mebel, który jest ważnym elementem naszego życia. Miejsce siedzące zajmowane jest dość szybkim tempie, a to w autobusie, a to na mecz, czy też na wydarzenia kulturalne. Gra Mistakos wykorzystuje ten wynalazek jako element gry. Jak przebiega tytułowa walka o stołki? Zapraszam do lektury.

Wystawa mebli

Czy wykonując wyrok na mordercy, nie popadamy w błąd, jak dziecko, co bije krzesło, o które się uderzyło?
  Georg Christoph Lichtenberg, Aforyzmy Lichtenberg
Gra zawarta jest w dużym pudle, którego okładka przedstawia dziwną wieżę złożoną z krzeseł. W środku znajdziemy zestaw krzeseł w trzech kolorach, po osiem na kolor. Komponenty są wykonane z tworzywa sztucznego, które jest dość wytrzymałe (jestem po około trzydziestu rozgrywkach i nie ma śladów użytkowania). Zdziwił mnie brak instrukcji, okazało się, że zasady są opisane na tyle opakowania.

Reguły są bardzo proste. Gra ma dwa warianty. W pierwszym z nich najmłodsza osoba jest graczem rozpoczynającym i ona wybiera jako pierwsza swój kolor krzeseł. Przed rozgrywką zakłada się ile rund będzie trwała partia (opis proponuje pięć). Gracz rozpoczynający stawia krzesło, a każdy po kolei dokłada mebel swojego koloru. Gdy ktoś spowoduje upadek wieży, ten zbiera punkty karne (tyle, ile spadło krzeseł) i rozpoczyna się nowa runda, każda osoba bierze krzesła swojego koloru. Osoba, która zepsuła wieżę jest nowym graczem rozpoczynającym. Gdy rozegrana została ostatnia runda, liczone są punkty karne. Wygrywa gracz mający ich najmniej.

 

Drugi wariant polega na pozbyciu się swoich krzeseł. Osoba, która strąciła wieżę bierze do swojej puli krzesła, które spadły i kończy się jej tura. Następna osoba kontynuuje budowę konstrukcji. Wygrywa ten, kto dołożył swoje ostatnie krzesło do wieży. W obu wariantach trudność sprawia, że dokładane krzesła nie mogą dotykać podłoża. Ciekawostką jest fakt, że mamy dwa rodzaje krzeseł.

 

Krzesłowa rewolucja 

Zastanawiam się, jak skrzypi krzesło Boga.
  Christoph Cox, Kultura dźwięku

Gra jest przeznaczona do trzech osób, przez co ciężko zakwalifikować ten tytuł jako imprezówkę, a gry familijne są raczej do czterech osób. Rozumiem, że większa liczba osób spowodowałaby zwiększenie pudełka oraz trudności związane z ułożeniem wieży. Problem można rozwiązać poprzez podzielenie krzeseł na większą liczbę osób. Nie przeszkadza to w niczym, frajda z gry na takim samym poziomie. Jedynie kilka osób może mieć ten sam kolor mebli. Nawet grając w niezmodyfikowaną wersję czuć, że gra jest skalowalna. Zasady umożliwiają nawet rozegranie partii w pojedynkę, więc jak komuś się mocno nudzi, to może zagrać samemu.

Pozycja ta jest bardzo ciekawa. Oczywiście emocje są zbliżone do tych, które występują podczas gry w Jengę. Gdy wieża jest coraz wyższa, to ręka drży bardziej, a oddech zatrzymuje się aż krzesło nie zostanie ułożone. Te figurki bardzo fajnie do siebie pasują, można naprawdę na wiele sposobów namieszać przeciwnikowi. A to spróbujemy wbić się oparciem, a to zawiesimy nogę o oparcie albo spróbujemy wbić się w wcięcia krzesła. Naprawdę bardzo fajna sprawa. Moi znajomi uznali ten tytuł za połączenie bierek i Jengi, co wcale nie o odbiega od prawdy.

Cechą tej gry jest jej modułowość. Nie musimy się ograniczać do tych dwóch wariantów, możemy dowolnie modyfikować zasady. Układanie na czas własnej wieży, gra polegająca na rozbieraniu wieży, układanie jedną ręką, czy karanie osoby, która zepsuła budowlę, to tylko kilka przykładów na nową wersję zasad.

 

Krzesło z powyłamywanymi nogami

Wciąż otaczali ją urodziwi ludzie, ale najczęściej w ich oczach widziała pustkę. Doszła do wniosku, że nie można być pięknym, jeśli nie ma się pięknych oczu.
Jeffery Deaver, Puste krzesło

 
Mistakos jest świetną grą, którą można wykorzystać jako przerywnik lub familijny tytuł na zimowe wieczory. To kolejny tytuł, który dodałbym jako prezent pod choinkę. Dziwi mnie, że nigdzie nie podano autora tej pozycji.

Plusy:
  • proste zasady
  • emocjonująca rozgrywka
  • regrywalność i skalowalność
  • interesująca modułowość

Minusy:

  • tylko do trzech osób
  • nieprzyciągająca okładka 
 Ocena: 7,5/10
Informacje o grze

 

Tytuł: Mistakos
Wydawca: Trefl
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 1 – 3
Wiek graczy: 5+
Czas rozgrywki: ok. 10 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.