Skip to main content

Pierwsza krew – Bohaterowie wyklęci

Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
Zbigniew Herbert, Wilki
Bohaterowie wyklęci to najnowsza gra Fabryki Gier Historycznych. Unboxing zamieściłem niedawno na moim blogu. Jak już wspomniałem grafiki są fantastyczne. No, ale o co chodzi?

Jak w przypadku poprzedniej pierwszej krwi, również i w tej nie będę szczegółowo wnikał w mechanikę, tylko skrócony opis. Każda następna też tak będzie miała :) A zatem wcielamy się dowódcę pewnego oddziału żołnierzy wyklętych i staramy się sabotować misje, aby walczyć z czerwoną zarazą. Po zrobieniu czynności przygotowawczych wybierany jest głównodowodzący (metodą licytacji). Rozgrywka trwa przez 3 etapy, a każdy z nich trwa 4 rundy. Każdy gracz ma swój cel (zmienny co etap, wśród nich jest zdrajca działający dla władzy ludowej) i zbiera dla siebie punkty chwały. W czasie gry będziemy mobilizować żołnierzy, przydzielać im zadania oraz rozkazy. Jednak władza ludowa nie pozostaje w tyle, będzie odpowiednio nam przeszkadzać, by uniemożliwić wykonanie zadania. W wyniku misji nasi żołnierze mogą zostać ranni, trafić do aresztu lub umrzeć. W pewnym momencie z aresztu możemy więźniów uwolnić.

Wrażenia?

Bohaterowie wyklęci jest ciekawą grą karcianą. Jak czytałem instrukcję i wyjaśniałem znajomym zasady zdziwiłem się, że to nie jest gra kooperacyjna. Każdy z nas walczy razem przeciw komunizmowi, jesteśmy w jednej drużynie, a jednak każdy sobie zbiera punkty. Kolega bardzo dobrze podsumował, gdy swój żal na ten temat wyraziłem tuż przed rozgrywką: „No, ale chwila. Walczymy przeciw systemowi, nie? No to kto najlepiej ogarnia system, ten wygrywa”. I tak to działa rzeczywiście wyśmienicie. Jest rzeczywiście kooperacja w jakimś stopniu, podejmuje się decyzje czasem wspólnie, a jednak osoba, która brała na siebie najczęściej dowództwo lub jakoś inaczej „ogarnia system” rzeczywiście wygrywa. Czuć klimat, czuć walkę z komunizmem, czuć walkę o życie. Co prawda do instrukcji wkradł się mały błąd (w jednym miejscu jest napisane, że łącznik zgarnia bonus za wykonanie misji, a w innym, że zwiadowca, ale to da się wyłapać. Łącznik nie miałby wtedy żadnych korzyści bycia łącznikiem, a zwiadowca byłby nagrodzony podwójnie). Również nasza pierwsza gra była obarczona błędami, nie ze względu na źle napisaną instrukcję, ale na to, że ja źle zapamiętałem zasady. Zamiast upewnić się i zajrzeć do spisu zasad, mówiłem graczom jak zapamiętałem. W każdym razie każdemu, kto brał w pierwszej rozgrywce testowej, Bohaterowie Wyklęci przypadli do gustu.
Grę przekazało wydawnictwo FGH
Informacje o grze
Tytuł: Bohaterowie wyklęci
Projektant: Adam Kwapiński
Michał Sieńko
Oprawa graficzna: Iga W. Grygiel
Ilona Sopuch
Radosław Jaszczuk
Wydawca: Fabryka Gier Historycznych
Fundacja Niepodległości
Rok wydania: 2013
Rozmiar kart: 57,5x89mm (USA Chimera)
Liczba graczy: 2 – 4
Wiek graczy: 10+
Czas rozgrywki: ok. 30 minut

powermilk

PowerMilk. Największy fan Bruna Cathali w Polsce. Lubię planszówki. Lubię programować. I lubię seriale.