Skip to main content

Gry dla dwojga – podsumowanie

Rozdwojenie człowieka to koniec człowieka.
Fiodor Dostojewski

Po długiej batalii skończyłem cykl recenzji Gry dla dwojga. Miał być miesiąc tematyczny, były dwa… I co z tego wynikło? Czas na podsumowanie.

Przede wszystkim należy wyjaśnić pewną rzecz: tytuł cyklu jest zły. Jak mój kolega zauważył słowo “dwojga” sugeruje dwoje ludzi o różnej płci ;) Rzeczywiście, w planach było “Gry dla dwóch”, nie wiem skąd te “dwojga” się wzięło. No, ale jest.

Jeszcze jedna rzecz. W związku z tym, że zrobiłem przerwę na jubileuszowe artykuły miałem dać cztery dodatkowe recenzje. Nie dałem tylu. Nie, naprawdę. Dałem pięć :) Po Konwoju miała być od razu nowa edycja Zombiaków. I tyle.

No, tradycyjnie już zestawienie gry do wydawnictwa i oceny :)

Nazwa gry Wydawnictwo Wydawnictwo oryginalne
Zombiaki II: Atak na Moskwę Portal Games Portal Games
CLASH: Jihad vs. McWorld Diablos Polacos Diablos Polacos
Drako REBEL.pl REBEL.pl
Rój G3 Gen42 Games
ZnajZnak Instytut Pamięci Narodowej Instytut Pamięci Narodowej
Schotten Totten Cube – Factory od Ideas Pro Ludo
Zimna Wojna Bard Centrum Gier GMT Games
Konwój Portal Games Portal Games
Dobre i złe duchy Granna Waddingtons Games
Teomachia Fabryka Gier Historycznych Fabryka Gier Historycznych
Aton G3 Queen Games
Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec Lacerta Lookout Games
Basilica REBEL.pl REBEL.pl
Zombiaki: wydanie jubileuszowe Portal Games Portal Games
Z powyższej tabelki widać, że 8/14 gier pochodzi z Polski, z czego trzy razy pojawia się Portal Games. Oni lubią tworzyć gry na dwie osoby. Wiem, że jeszcze mają na pewno Witchcraft dla dwójki graczy. No, ale ja nie miałem okazji zagrać.
Nie ma gier złych dla dwóch :) Najniższa ocena to 7,5 i tylko trzy gry według mojej opinii zasłużyły na taką notę. Dwa tytuły zaś otrzymały maksymalny możliwy wynik. Średnia ocen wynosi 8,39/10, a najczęściej wystawiałem grom 8,5/10 i 8/10.
Na rynku jest jeszcze wiele gier przeznaczonych tylko na dwie osoby. Jest to wspomniany Witchcraft, dodatkowo Magia Czarnego Sportu, Abalone i jego młodszy brat Offboard, czy też Mr. Jack. Nie wspomnę o szeregu gier abstrakcyjnych, np. Go czy nowsza odmiana, czyli Stratego. Ten rodzaj gier jest popularny i lubiany najwyraźniej. Nic dziwnego, jak ktoś gra w planszówki, w końcu zarazi jakiegoś domownika, czy drugą połówkę, więc tytuły dla dwóch będą dalej tworzone.
Małe wyjaśnienie: Mała Agricola w recenzji miała 9/10. Po powtórnym przeanalizowaniu liczby komponentów, ceny, jakości, grafiki a także dawanej frajdy zmieniłem jednak na 10/10. Zwłaszcza, że Zimnej Wojnie mimo błędów edytorskich postanowiłem dać też maksymalną notę.

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.