Skip to main content

Gry dla dwojga: CLASH: Jihad vs. McWorld – Hamburgery i kebaby

Podbój świata przez Zachód trwa już nieprzerwanie od XV wieku. Dzisiaj, globalizacja jest tylko inną formą tego podboju.
Noam Chomsky

Świat islamski kojarzy się nam bardzo mocno z fundamentalizmem, wojnami i terroryzmem. Zachód z kolei wolnością, demokracją i globalizacją. W grze CLASH: Jihad vs. McWorld doświadczymy arabskiej wiosny ludów, muzułmanie zdecydują czy wolą fanatyczny dżihad czy komercyjny McŚwiat.

 

Konflikt poglądów
Musimy zerwać kajdany sztywnych dogmatów krępujące współczesny islam. 
Abdullah Ahmad Badawi
 
Na okładce gry mamy Osamę bin Ladena i Baracka Obamę, a w tle rozwścieczony tłum Arabów. Oj widać, że będzie wojna. Po otwarciu pudełka dostałem lekkiego szoku. Plansza, 4 instrukcje i dużo kafli. Nic więcej. Żadnej wypraski, żadnych przegród… nic. No, rzeczywiście będzie wojna. Ilustracje zaprezentowane na kaflach są ciekawe zrobione. Mimo, że niektóre są utrzymane nieco humorystycznej lub groteskowej formie, wyglądają bardzo realistycznie. Na początku nie rozumiałem szaty graficznej planszy. Kiedy dowiedziałem się, że to mozaika, która jest popularna w kulturze Wschodu, uznałem ten zabieg za bardzo ciekawy. O trwałość elementów też nie trzeba się martwić, wszystko jest wykonane z grubej tektury. 

 

O co chodzi w tej grze? Jedna osoba wciela się w dowódcę McWorldu, drugi zaś Jihadu. Strony są symetryczne, oznacza to, że każdy kafel ma swojego odpowiednika u przeciwnika. Konflikt będzie odbywał na niewielkiej, dziewięciopolowej planszy (3×3 pola). Każde stronnictwo ma siedmiu reprezentantów. Przed rozgrywką losuje się 5 kafli neutralnych, które będą do dyspozycji dla obu graczy. Każda płytka ma szpic, jeżeli jest ona skierowana w kierunku przeciwnika, to daje nam ona poparcie. Gracze ustalają kto z nich zaczyna. Osoba rozpoczynająca układa wpierw fioletowy kafel startowy Mustafy.  Konflikt się rozpoczyna. Gracze będą na przemian układać swoich popleczników. Każdy z nich ma określoną umiejętność, którą należy wprowadzić w życie (np. zmienia poparcie wybranym kaflom). Wygrywa ta osoba, która w momencie zapełnienia planszy ma większe poparcie. Proste? Proste. Gra się trzy partie i osoba mająca więcej wygranych może ogłosić się zwycięzcą.
 
Fanatyzm czy komercha?
Wierzcie mi, ja też jestem czasem śmiertelnie zmęczona islamem.
Ayaan Hirsi Ali
CLASH to przyjemna gra logiczna z elementami taktycznymi. Bardzo krótka, bardzo prosta, a ile daje główkowania! Symbolika jest łatwa do opanowania, chociaż z ikonami na żetonach neutralnych może wystąpić problem, bo nie zawsze są one zrozumiałe. Tutaj przydaje się zaglądanie do instrukcji (karty pomocy gracza byłyby pomocne). Wspomniane kafle neutralne mają dwojaką funkcję: zwiększają regrywalność i utrudniają wygraną przeciwnikowi. Szczególnie denerwujący jest “Kaboom”, który powoduje, że przegrywa osoba, która na koniec gry ma poparcie tego żetonu. I jak tu go przestawić lub usunąć?

 
Tematyka gry wydaje się być nieco kontrowersyjna, ale jednak ona dotyka nas na co dzień. Telewizja bombarduje nas informacjami o zamachach, wojnie z terroryzmem i stabilizacji rządu w krajach arabskich, dzięki staraniom amerykańskim. Poza tym mechanika gry broni się sama, a otoczka fabularna daje szczyptę pikanterii. 

 

Staram się nie wypowiadać o cenie gry, bo to kwestia względna, ale zrobię mały wyjątek. Wspomniałem wcześniej co otrzymujemy wraz z grą. Tytuł jest dostępny za ok. 70zł. Cenę bym zaakceptował, gdyby była jakaś wypraska, przegrody na kafle i karty pomocy gracza. Nie wiem czemu postanowiono, by wszystko “latało w pudle”. 
 
Koniec wojny
Nie ma Boga prócz Allaha, Mahomet jego prorokiem.
Islamskie wyznanie wiary
 
CLASH: Jihad vs. McWorld jest bardzo ciekawą pozycją wśród gier dwuosobowych. To miła i szybka gra. Jeżeli nie zrazi was tematyka, ani cena, to śmiało można ją nabyć.
Plusy:
  • szata graficzna i jakość wykonania
  • proste zasady
  • ciekawa mechanika
  • tematyka
  • duża regrywalność
Minusy:
  • brak wytłoczki lub przegródek w pudełku
  • przydałaby się karta pomocy gracza
Ocena: 8,5/10
Informacje o grze

 

Tytuł: CLASH: Jihad vs. McWorld
Projektant: Jaro Andruszkiewicz
Waldek Gumienny
Michał Ozon
Oprawa graficzna: Przemysław Wolny
Wydawca: Diablos Polacos
Rok wydania: 2012
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: 14+
Czas rozgrywki: ok. 15 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.