Skip to main content

Wyjęte z pudełka: Avalon – Rycerze króla Artura

Graal… jest tak ciężki, że istoty wydane na pastwę grzechu nie są w stanie poruszyć go z miejsca.
 Wolfram von Eschenbach, Parsifal
Avalon: Rycerze króla Artura to gra z ukrytą tożsamością serii The Ressistance, w której jedna grupa graczy służy dobru (Arturowi), a druga złu (Mordredowi).

Pudełko jest wielkości co Konwój. Klimatyczna okładka przedstawia pewną kobietę (jak się później okazuje popiera ona Artura), a tle zamku (pewno Camelotu). Jest średniowieczny klimat, jest ładna okładka. Większe pudełko w porównaniu do Agentów Molocha jest oczywiście pozytywną zmianą. Po okoszulkowaniu kart z tamtej gry nie było mowy, że zmieszczą się wszystkie karty w opakowaniu. Teraz mamy dostatecznie dużo miejsca. Przydałyby się również przegrody, aby uporządkować wszystkie elementy. Jednak to jest tylko dla dobrego wrażenia estetycznego, bowiem woreczki strunowe zawsze wystarczą.
W środku znajduje się wypraska z żetonami, planszetki, instrukcja i duża liczba kart. Grałem w Agentów Molocha nie jeden raz i pamiętam, że tam były same karty. Każdy wariant osobowy ma swoją plansze, na której jest widnieje informacja ile gra złych, a także ile osób na daną misję idzie, dodatkowo jest tor na którym zaznacza się powodzenie misji, a także liczbę nieudanych głosowań na drużynę. Do tych torów używa się specjalnych żetonów, poza tym żetony są potrzebne aby oznaczyć kto idzie na misję, kto jest aktualnym przywódcą (duży i ciekawy żeton Graala), jaka misja jest teraz wykonywana (właśnie to pierścień), a także lojalność (nie sprawdza się kart postaci, ale lojalność).  Oczywiście karty dzielą się na głosowanie, postaci i misji. Nie ma kart intryg, ale zastępuje to zaawansowane role, które mają swoją moc.

Należy pochwalić tytuł za jakość i grafikę. Rozumiem, że styl w Agentach Molocha musiał być inny niż w Avalonie, jednak na moje wszystko prezentuje się tutaj ładniej. Duża liczba elementów świadczy o tym, że gra jest bardziej zaawansowana od poprzednika. Nie wiem czy to znaczy, że jest trudniejsza.

Gra wygląda dużo ciekawej niż Agenci Molocha. Mamy parę elementów ułatwiających rozgrywkę. Jak się gra, przekonam się o tym niebawem.

Informacje o grze
Tytuł: Avalon: Rycerze króla Artura
Tytuł oryginalny: The Ressistance: Avalon
Projektant: Don Eskridge
Oprawa graficzna: Rafał Szyma
Wydawca: Portal Games
Wydawca pierwotny: Indie Boards and Cards
Rok wydania: 2012 (w Polsce: 2013)
Liczba graczy: 5 – 10
Wiek graczy: 12+
Czas rozgrywki: ok. 30 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.