Skip to main content

W warsztacie – Tajemnicze Domostwo

Stara, tajemnicza rezydencja. W tym właśnie miejscu grupa poszukiwaczy przygód postanawia urządzić seans spirytualistyczny. Im oczom ukazuje się duch, który został niesłusznie oskarżony o morderstwo. Grupa śmiałków ma 8 dni na znalezienie winnego. W przeciwnym wypadku zerwie się więź z duchem, który pomaga w śledztwie dzięki zagadkowym wspomnieniom. Czy sprawiedliwość zatryumfuje?

 
Jeden gracz wciela się w rolę ducha, reszta to poszukiwacze. Każdemu poszukiwaczowi jest przypisany przedmiot, lokacja i potencjalny morderca. Duch bierze sześć kart podpowiedzi, które przypominają obrazki znane z serii Dixit. Jeżeli uzna, że pomoże to w poszukiwaniach, daje którąś z nich graczowi. Duch może raz w rundzie odrzucić rękę, ale zawsze musi mieć na niej sześć kart. Gdy gracze otrzymają podpowiedzi wskazują kartę, która według nich ukazuje to, o czym myśli duch. Najpierw szuka się przedmioty, potem lokacje, a na końcu osoby. Gdy ktoś nie odgadnie, to otrzymuje kolejne podpowiedzi, a stare zachowuje. Po każdym rozdaniu zmienia się dzień. Po tym jak znaleziono już potencjalnych morderców, to duch losuje jedną postać i daje jedną podpowiedź do niej. Wtedy z pośród grona możliwych zabójców, gracze wybierają jedną. Jeżeli zgadli, to gra zakończyła się sukcesem. Gdy nie udało się wszystkiego wykonać w ośmiu rundach, to wszyscy przegrywają.
Wrażenia?

Portal Games w swym dorobku na niewiele gier imprezowych. Ta jest nieco dziwna. Można powiedzieć, że to kooperacyjny Dixit. Powiązanie mechaniki z tematyką jest wymyślone jakby na siłę. Nie rozumiem po co każdy ma swój zestaw przedmiotu, miejsca zbrodni i zabójcy. Później i tak to nie ma znaczenia, bo wśród postaci jest wybierany jeden morderca, którego trzeba zgadnąć. Szkoda, że ta gra nie ma większego elementu dedukcyjnego. Pomijam fakt, że gracze się nudzą, gdy duch nazbyt długo się zastanawia. Jednak bajeczne są ilustracje zagmatwanych wspomnień ducha, na oprawę graficzną nie mogę narzekać. Nie przypadła mi ta gra do gustu, ale nie znaczy to, że nikomu się nie spodoba. Jest to party games, do którego może zasiąść każda osoba z rodziny.
Informacje o grze
Tytuł: Tajemnicze Domostwo
Projektant: Oleksander Nevskiy
Oleg Sidorenko
Oprawa graficzna: (nie podano)
Wydawca: Portal Games
Rok wydania: Listopad 2013
Liczba graczy: 2 – 6
Wiek graczy: 8+
Czas rozgrywki: ok. 30 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.