Skip to main content

Neuroshima Hex! 3.0 – stary, nowy heks

Rozmawiając z Michałem Oraczem dowiedziałem się nieco o zmianach, które będą w nowej edycji Neuroshimy Hex!. Oto lista:

  • Standaryzacja pudełka. To było do przewidzenia, odkąd Portal Games zapowiedział trzy standardy formatu opakowań. Niewiele to robi dla fanów.
  • Nowa szata graficzna. Zmieniony zostanie też design. Jak na razie ukazana jest robocza wersja pudełka. Poza tym zmianom graficznym ulegną żetony i plansza.
  • Poprawiona instrukcja. To też wydaje się logiczną konsekwencją nowej edycji. Zawierać będzie wyjaśnienie elementów rozgrywki, które posiadał FAQ.
  • Stara mechanika. W kwestii mechanicznej nic się nie zmieni, jedynie zostaną dołożone zasady alternatywne, które można stosować w “starym” NS Hex!.
  • Pechowy dociąg. Gdy ktoś wyciągnie same żetony natychmiastowe (włącznie z pierwszym dociągiem pierwszego gracza, czyli jeden żeton) może je odrzucić i wymienić rękę.
  • Zwiększony dociąg. Zasada alternatywna. Jeżeli ktoś uważa, że Neuroshima Hex! jest zbyt losową grą może zwiększyć dociąg do sześciu żetonów. Nadal odrzuca się jeden i zagrywa do dwóch żetonów, a w następnej turze dociąga się do sześciu żetonów. Wtedy widzimy jakie żetony będą w następnej turze, więc możemy planować co zrobi przeciwnik i jak mu pokrzyżować plany naszymi żetonami.
  • 2 vs 1. Nowy tryb walki wieloosobowej, który ma zniwelować teamplaying. Z czego co zrozumiałem, to “samotny gracz” ma być przechodni, czyli najpierw dwójka graczy jest ze sobą w sojuszu, a potem sojusz się zmienia na dwójkę trójkę. Samotny gracz, który ma dwa razy więcej kolejek na starcie ma 20HP, a inni 15HP.
  • Hexogłówki. Do gry zostanie dołączony zestaw hexogłówek. Są to łamigłówki, które przedstawiają sytuację na planszy i należy użyć ileś z dostępnych żetonów, aby wygrać bitwę.
Jak przyjmuję te zmiany? Dobrze, że nie ma tak dotkliwych zmian, w które by kompletnie zmieniły logikę Heksa. Zasady alternatywne na pewno wypróbuje (pechowy i zwiększony dociąg mogę wypróbować już teraz). Michał Oracz nie wie, czy zmiany szaty graficznej są na tyle duże, że wpływa to na dodatki. Jednak w jednej dyskusji na Facebooku Ignacy Trzewiczek po sugestii fana napisał, że być może będzie przygotowany upgrade pack z edycji 2.5 do 3.0.

Mała ciekawostka: światowa premiera nowej edycji będzie wcześniej niż w Polsce. Na świecie gra będzie już dostępna na Gen Conie (Jeden z większych amerykańskich konwentów), a dopiero kilka tygodni później w naszym kraju.

 Ciekawe co na to inni fani :)

 

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.