Skip to main content

The Dancer – Sztab, jednostka i moduł w jednym

Kiedy tancerz tańczy, ziemia pod nim jest święta.
Martha Graham

Tuż po ogłoszeniu nowego army packa do Neuroshimy Hex! zadałem sobie pytanie: “To można z tego coś jeszcze wycisnąć?”. Okazuje się, że można. The Dancer to interesujące podejście do armii. Każda jednostka jest równocześnie żołnierzem, sztabem i modułem. Również nietypowe jest to, że wywodzi się ona z armii fanowskiej. 

 Pierwsze kroki

Taniec jest jak napad na bank – liczy się każda sekunda.
Twyla Tharp


“The Dancer” to nazwa projektu prowadzonego przez Posterunek, którego celem było stworzenie cybernetycznego żołnierza. Idealną maszynę do zabijania. Niestety, coś poszło nie tak i jednostki się zbuntowały oraz uciekły.  The Dancer jest pakowany w małe pudełko znane ze Stalowej Policji. Okładka przedstawia jednego z tancerzy. Ilustracja zrobiła na mnie ogromnie wrażenie, ciężko mi napisać dlaczego… Po prostu bardzo mi się spodobała. W środku, tradycyjnie, nieco żetonów, znaczników i instrukcja. Warto napisać o zmianach, a jest ich dużo ze względu na niekonwencjonalne podejście do armii. Każda “sztabo-moduło-jednostka” w instrukcji nosi nazwę Obiekt. I tak będę też ją określał w recenzji. 

Każdy Obiekt ma osobny żeton na liczniku obrażeń ustawiany na 10. polu wytrzymałości sztabu. Gdy któryś znaczników dojdzie do zera, The Dancer przegrywa. Osoba grająca tą frakcją jako pierwsza wykonuje swój ruch. Wprowadzony również został nowy typ żetonu natychmiastowego: Akcja. Pozwala on na wykonanie ataku (poza bitwą) z wybranego boku dowolnego Obiektu. Również można dzięki temu aktywować Leczenie, cechę specjalną Obiektu Żółtego. Leczenie pozwala na przywrócenie dwóch punktów żywotności innemu Obiektowi lub samemu sobie. Skoro są tancerze, to znaczy, że muszą tańczyć. Po dociągnięciu żetonów możemy wszystkie odrzucić i wykonać Taniec, czyli dowolną sekwencję roszad między trzema Obiektami, oczywiście też możemy w tym czasie obrócić żeton. Jeżeli mamy zasieciowany Obiekt, to możemy  go uwolnić dzięki żetonowi Ruch, ale wtedy ten obiekt traci punkt żywotności. Również w ten sposób mogą uwalniać się wrogie jednostki. Jeżeli odbyła się Ostateczna Bitwa, należy zsumować na koniec wytrzymałość wszystkich Obiektów i porównać ze Sztabami rywali.

W tanecznym szale

Ucz się tańczyć, w przeciwnym razie nie będą aniołowie wiedzieć, co z tobą począć, człowiecze!
św. Augustyn


Trochę nietypowo zagrywa się tą armią, prawda? A jak się nią gra w praktyce? Osoby biorące udział w testach widząc tę frakcję zareagowali mniej więcej tak: “Boże, ile to ma ataków… Z tym nie da się walczyć”. Początkowe wrażenie, jak często to bywa w Neuroshimie Hex!, jest mylne. Co prawda The Dancer to naprawdę szybka i mobilna armia. Wykonywanie Tańca pozwala dostosować się Obiektom do sytuacji, a możliwość wyrwania się spod sieci (lub przejęciu przez Vegas) jest dużym utrudnieniem w walce przeciwko tej frakcji Sporą przewagą gracza kontrolującego The Dancer jest fakt, że zaczyna zawsze pierwszy, dzięki czemu od razu może stworzyć potężne ułożenie Obiektów, które nawzajem będą dawać sobie bonusy z modułów. Jednak nie wie, jak zareagują na to przeciwnicy.

Gracz operujący tą armią widząc mnogość możliwości pewno będzie czuł się zakłopotany. Wykonać Taniec? Użyć teraz akcji? Odepchnąć od siebie przeciwnika? Uwolnić się z sieci? A może za pomocą ruchu przejść na inne pole? To są dylematy przed którymi często będzie stawiał gracz. Jednak rywale też będą mieli problemy walcząc z Tancerzami. Nie da się przewidzieć co przeciwnik może zrobić i jak go podejść.

Należy pamiętać, że jeżeli Ostateczna Bitwa nie wyłoniła zwycięzcy, to wytrzymałość Obiektów się sumuje i porównuje z pozostałymi Sztabami. Najczęściej w tym przypadku wygrywa The Dancer. Podczas jednej z pierwszych rozgrywek przeciw tej armii zapomniałem o tej zasadzie, a rywal miał wyższy wynik. Należy znaleźć dobrą taktykę przeciw tej armii. Jedni będą się skupiać na zniszczeniu jednego obiektu, inni będą starali się niszczyć wszystkie na raz, jeszcze inni zmuszać Dancera do takich ruchów, by nie były w żaden sposób dołączone.


Taniec zakończony

Zatańczysz ze mną jeszcze raz,
Ostatni raz

Krzysztof Krawczyk, Ostatni raz zatańczysz ze mną


The Dancer posiada bardzo nietypową i eksperymentalną mechanikę armii. Takie podejście wnosi świeżość do świata Neuroshimy. Jednakże przez ten zabieg nauka walki tą frakcja oraz przeciwko niej trwa bardzo długo. Armia jest kierowana raczej do doświadczonych graczy. Nowicjusze mogą szybko zniechęcić się do The Dancer, mogą uznać ją za zbyt trudną do pokonania lub kontrolowania. Warto
jednak zapoznać się z tą frakcją i wyrobić sobie o niej własną opinię.

Plusy:
+ Świetna grafika
+ Nowy i świeży pogląd na armię
+ Dobrze napisana instrukcja
+ Pokazuje potencjał Neuroshimy Hex!

Minusy:
– Poznawanie tej armii jest uciążliwe
– Nie nadaje się dla nowych graczy

Informacje o grze
Tytuł: The Dancer
Projektant: Rustan Håkansson
Oprawa graficzna: Mateusz Bielski
Wydawca: Portal Games
Rok wydania: 2012
Wiek graczy: 8+
Czas rozgrywki: ok. 40 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.