Skip to main content

Jenga – Własna wieża Babel

Witam was w kolejnej części cyklu Nietypowe Gry Imprezowe, w którym recenzuję gry z ciekawą mechaniką, tworząc przy tym ich ranking. Do zwycięzcy coraz bliżej, bo to już drugie miejsce.

Jenga
Własna wieża Babel

 

Mówili jeden do drugiego: “Chodźcie, wyrabiajmy cegłę i wypalmy ją w ogniu. A gdy już mieli cegłę zamiast kamieni i smołę zamiast zaprawy murarskiej, rzekli: 
Księga Rodzaju 11, 3

 

 

Nazwanie Jengi grą planszową może wywołać u niektórych śmiech. W istocie, to nie jest typowa planszówka. Jednak mimo wszystko można ją zaklasyfikować jako grę imprezową. Ciężko tu mówić o planszy, gdyż mamy wieżę i parę drewnianych klocków. Jednak warto zapoznać się z tym tytułem.

Wyżej, coraz wyżej!

“Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba, i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi”Księga Rodzaju 11, 3b

 

Głównym elementem gry są drewniane klocki, z których będziemy układać wieżę. Dodatkowo w pudełku znajdziemy “prostownicę” do wyrównywania wieży oraz instrukcję. Samo opakowanie jest wykonane dosyć kiepsko, pewno po jakimś czasie nam się uszkodzi. Klocki są wykonane bardzo solidnie, ale ze względu na sposób zagrywki będą się ścierać. 

 


Reguły są banalnie proste. Wpierw układamy z danych klocków wieżę w taki sposób, że każde piętro jest obrócone o 90° od poprzedniego, zaś samo piętro składa się z trzech klocków. Po zużyciu wszystkich klocków każdy gracz po kolei będzie wyjmować jeden z nich z wieży i kładł go na górę tak, by wieża się nie zawaliła. Trudnością gry jest fakt, że cała ta operacja musi być wykonany jedną ręką. Tutaj nie ma wygranych, ale za to jest jeden przegrany – gracz, który przewróci wieżę. 


 


Przez te próby zbudowania coraz to wyższej wieży i ciągły jej upadek nasunęły mi się skojarzenia z Wieżą Babel.

Wielka wieża – wielki upadek

A Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie i rzekł: “Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!”
Księga Rodzaju 11,5.7

 

 

Jenga jest grą, która da radość każdemu uczestnikowi zabawy, a na pewno rozkręci niejedną imprezę. Należy grać koniecznie na stabilnej i równej powierzchni. Im wyżej pnie się wieża, tym więcej obaw o przegraną, a tym samym bardziej drży ręka. Ten tytuł nie ma ograniczeń co do liczby graczy, możemy usiąść do układania wieży samemu, a możemy zaprosić do tej czynności 15 znajomych. Gra również nie ma ograniczeń wiekowych. Bardzo niemiłosierny jest huk spadającej wieży i fakt, że znów trzeba ją układać, żeby pograć. Niemniej jednak każdy, kto chce wypróbować swoją zręczność i ma stalowe nerwy, powinien zagrać w Jengę.

 


Plusy:
+ prostota zasad i rozgrywki
+ dobre wykonanie klocków
+ dostarcza sporo zabawy i śmiechu
+ świetnie rozkręca imprezy

Minusy:
– słabe wykonanie pudełka
– czasem ciężko znaleźć dobrą powierzchnię
– za każdym razem trzeba na nowo układać wieżę

Ocena: 8/10

 

 

Informacje o grze

 

Tytuł: Jenga
Projektant: Leslie Scott
Wydawca: Hasbro (wydanie międzynarodowe)
Rok wydania: 1983
Liczba graczy: 2 – 8
Wiek graczy: 6+
Czas rozgrywki: ok. 20 minut

PowerMilk

Swoją przygodę z planszówkami zacząłem od Jungle Speed, Spadamy! i podobnych gier każualowych. Im więcej zagłębiałem się w gry planszowe, tym bardziej byłem nimi zainteresowany. Poza tym lubię musicale (ale ciężka muzyka rockowa też mi nie obca), seriale i filmy.